خوب، حالا می‌رسیم به قسمت دوم تست که خیلی ساده است. اما قبل از اون دو نکته مهم رو بگم.
اولین نکته اینه که تنوع جامعه بشری بی‌نهایته. بنابراین علاوه بر یک عده که خیلی راحت قابل دسته‌بندی‌‌اند، گروه‌هایی هم داریم که دقت بیشتری لازم دارند. یک ناظر سوم در نهایت می‌تونه شما رو در یکی از دوازده گروه نهایی جا بده، اما ته تهش مهم اینه که حس شما به رنگ‌ها بعد از آشنایی با این نظریه چیه. اگر حس خوبی به فصل خودتون ندارید یا فکر می‌کنید یه جای کار ایراد داره، رنگ‌هایی رو انتخاب کنید که به نظر خودتون برای شما بهتر هستند. مثل هر توصیه یا پیشنهاد دیگری، شما تصمیم‌گیرنده نهایی هستید.
دومین نکته اینه که من خیلی آسون شروع کردم، کم کم ریزتر میشیم. اگر توی این مرحله مشکل دارید و به نظرتون حد واسط هستید، صبر کنید. توی مراحل بعدی دسته اختصاصی خودتون رو پیدا می‌کنید.
و اما، حالا ببینیم هر کسی توی چه فصلی می‌افته؟ این بار به چشم‌ها و موها نگاه می‌کنیم. اگر رنگ موهاتون متفاوت از رنگ عادی‌شه، رنگ طبیعی مو رو در نظر بگیرید. فقط اگر همیشه موهاتون رو به این رنگ جدید در میارید، طوری که کسی که مثلا الان با شما دوست  بشه هیچ وقت متوجه رنگ واقعی‌اش نخواهد شد، این رنگ رو در نظر بگیرید ( و در پرانتز این توصیه رو هم از من بعد از زندگی در لندن و دیدن این همه آدم با رنگ موی طبیعی خودشون داشته باشید که تغییر دادن شدید رنگ مو خیلی انتخاب خوبی از لحاظ زیبایی و ظاهر نیست. خیلی برام جالب بود که نگارا هم به این نکته اشاره کرده بود. اگر هم قصد تغییر دارید یکی دو سایه تیره/روشن‌تر از موی خودتون رو بگیرید و توی همون سایه هم ثابت بمونید.)
اگر رنگ مو و چشم تیره دارید، و توناژ پوست گرم، شما پاییزی هستید.
اگر رنگ مو و چشم تیره دارید، و توناژ پوست سرد، شما زمستانی هستید.
اگر رنگ مو و چشم روشن دارید، و توناژ پوست گرم، شما بهاری هستید.
اگر رنگ مو و چشم روشن دارید، و توناژ پوست سرد، شما تابستانی هستید.
اگر شک دارید کمی صبر کنید تا به رده بندی دوازده‌تایی برسیم.
هر کدوم از این فصل‌ها یک پالت رنگی دارند که تنوع زیادی از رنگ‌ها توش وجود داره. همه رنگ‌های پالت زمستون، به هر فردی که توی فصل زمستون می‌افته نمیان. بستگی به این داره که توی کدوم یک از سه دسته زمستونی‌‌ها بشیم. در ادامه می‌بینیم اتفاقا برای یک دسته از زمستونی‌ها، بعضی از رنگ‌های پالت پاییز یا بهار هم قابل استفاده است و زیباتر از بعضی رنگ‌های پالت زمستونه. برای همین میگم عجله نکنید اگر شک دارید و صبور باشید تا مطالب همه‌اش آماده بشه. اما تا اینجا، رنگ‌های هر پالت رو از منبع قبلی ببینید. شاید با دیدن رنگ‌ها یک جرقه توی ذهنتون بزنه که چقدر این گروه رنگی همیشه من رو زیبا نشون می‌داد! و فصل خودتون رو راحت‌تر شناسایی کنید.

پالت رنگی بهار

پالت رنگی بهار

پالت رنگی تابستان

پالت رنگی تابستان

پالت رنگی تابستان

پالت رنگی پاییز

پالت رنگی پاییز

پالت رنگی پاییز

پالت رنگی زمستان

پالت رنگی زمستان

پالت رنگی زمستان


 
شما تونستید راحت فصلتون رو پیدا کنید یا شک دارید؟ تا الان چقدر توی پالت رنگی مناسب خودتون لباس ‌می پوشیدید؟

70 پاسخ
 1. الهام ب
  الهام ب گفته:

  سلام عارفه جون. رگامو سبز میبینم و همیشه به نظر خودم طلای زرد بیشتر بهم می آد! چشم و ابرومم که مشکیه! البته هنوز کمی شک دارم. آخه حس می کنم مثلا رنگ دستم ( حتی قسمتایی که در معرض آفتاب نیست و رنگ واقعی خودشه) با رنگ پوست سینم فرق داره. ینی مثلا گردنبند نقره ای خیلی قشنگه برام ولی انگشتر طلایی!!! کلا درگیرم با خودم!!!
  با این حال احتمالا پاییزیم. ولی عاااشق رنگای پالت تابستونم. چی کار کنم حالا؟

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام الهام جان، من فقط یه عکس ازت دیدم فکر کنم، ولی تو اون عکس به نظرم خیلی پاییزی نیستی‌ها! با رنگ‌ها باید آزمایش کنی، بهش میگن colour draping. در موردش می‌نویسم. توی طیف پاییز بعضی زنگ های نزدیک به تابستون هست. به دسته‌بندی دوازده‌تایی که برسیم توضیح میدم. می‌تونی توی اون طیف‌های پاییزی انتخاب کنی اگر پالت تابستون رو دوست داری.

   پاسخ
 2. دل آرا
  دل آرا گفته:

  بله بله… من قطعا یه زمستونی هستم. فقط نمی دونم چرا هر کس برای من لباس می خره یا سفید می گیره یا صورتی کمرنگ یا آبی کمرنگ

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   🙂 شاید زمستونی نزدیک به بهار هستی. می‌پوشی بهت میان این رنگ‌ها یا نه؟ شاید هم روحیه خیلی ملیحی داری 😉

   پاسخ
 3. دل افروز
  دل افروز گفته:

  سلام عاطفه جان، ممنون بابت این نوشته سریع . من باید تو دسته بندی deep autumn و deep winter باشم. در کل رنگ های پر رنگ بهم میاد.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   عالیه پس پیداش کردید. وقتی بین دو دسته شک داریم با تست colour draping ‌میشه تعیین نهایی کرد. در موردش خواهم نوشت.

   پاسخ
 4. شادی
  شادی گفته:

  سلام عارفه جون
  من گرم پاییزی هستم. فهمیده بودم که آرایش با طیف نارنجی بهم میاد اما در لباس خریدن کمتر سمت پالت پاییزی رفتم .حس خوبی نسبت به رنگای پاییزی دارم…
  هوررراااا داریم به جاهای خیلی خوب می رسیم…

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام شادی جون، چقدر پاییزی‌هامون زیاد شدند! رنگ‌های پالت پاییز خیلی قشنگند. خوشحالم که دوستشون داری!

   پاسخ
 5. هاجر
  هاجر گفته:

  سلام دووووستم
  بلللللللللله ما هم پاییزی گرم هستیم خوشحالم که پالتم با من یار بود و منو زیاد غافلگیر نکرد از دیروز که حدس زدم پاییزی گرم هستم فکر کردم نکنه رنگای طیف آبی توش جایی نداشته باشه و چقدر بادیدنش خوشحال شدم درست رنگایی که تا حالا عاشقشون بودم طیف خردلی و نارنجی و از همه مهمتر فیروزه ای و فیروزه ایه سبز یا به قول من سبزابی

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام هاجر پاییزی عزیز! چقدر طیف گرم زیاده 🙂 توی جمعیت ایران باید پاییزی و زمستونی بیشتر از بهار و تابستون باشه ولی این همه پاییزی رو فکر نمی‌کردم! خوشحالم که رنگ‌هات رو دوست داری.

   پاسخ
 6. زهراز
  زهراز گفته:

  سلام عارفه جون مبحث خوبیه من مشتاق ادامه اش شدم حسابی !من فکر کنم زمستونی هستم البته شک دارم .قبلا رنگ موهام روشنتر بود اما به مرور زمان تیره شده من هم اغلب چند درجه روشنش می کنم چشمهام هم قهوه ای هست ولی ابروهام مشکیه حالا نمی دونم تابستونم یا زمستون؟
  باز هم ممنون از مطالب مفیدت .راستی پروژه ی دختر کوچولوت با موفقیت به انجام رسید؟

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام زهراجان، شما هم باید زمستونی باشی. روشن بهار / تابستونی سایه‌های روشن‌تری از موی معمول ما ایرانی‌هاست. فکر کنم قهوه ای شما هم سایه تیره‌ای باشه که ابروهات هم مشکیه.
   آره به نظر خودم دیگه تموم شده‌ است. هر از گاهی یک حادثه رخ میده ولی فکر کنم این حوادث حالا حالاها ادامه داشته باشند. غیر از اونا دیگه همیشه موفقیم!

   پاسخ
   • زهراز
    زهراز گفته:

    عرفه جون از این دست حوادث در سن 8 سالگی هم واسه دختر من پیش میاد !چه خوب که موفق شدی

    پاسخ
 7. الهام ب
  الهام ب گفته:

  ینی به نظرت زمستونی بودم از رو عکسم؟ نمی دونم والا!! کاش عکسای بیشتری می ذاشتم!!!

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   از حافظه گفتم و تصویری که یادم بود! بعد که دوباره نگاه کردم دیدم یه مقداری سردی بهت اضافه کردم خودم :))

   پاسخ
 8. زهرا
  زهرا گفته:

  پالت رنگی پاییز 🙂
  فک کنم 80_70 درصد تو رنج خودم هستم.
  از بین رنگ ها فقط خردلی و قهوه ای رو خیلی نمی پسندم و تو این رنج رنگی کمتر لباس می پوشم.
  ولی قرمز، جیگری، نارنجی، سبز، سبزابی، کرم رو زیاد می پوشم وخیلی هم دوست دارم.
  غیر از اینا رنگ بنفش هست که خیلی دوستش دارم و زیاد می پوشم. ولی بیشتر تو پالت تابستون هست. واقعیت اینه که اونقدرا هم به من نمیاد!! :)))))) ولی من بازم دوستش دارم :دی

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   آخ جون پاییزی! البته این پالت یه مثاله و به نظر من کامل کامل نیست. رنگ‌های پاییزی خیلی قشنگه. عالیه 🙂

   پاسخ
 9. زینب
  زینب گفته:

  سلام خوبین؟
  چه جالب …
  من فکر کنم پاییزی ام
  همیشه هم از رنگ های دو ردیف بالای پالت پاییز زیاد استفاده می کردم.ولی رنگ سبز و شبیه اون را اصلا نداشتم.
  دقیقا مثل پالت پاییز من هم یکی دوتا بیشتر لباس آبی نداشتم
  رنگ های کالباسي و بنفش کمرنگ ،… هم خیلی بهم میاد ولی تو پالت پاییز نبود

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام! خیلی پاییزی‌ها زیاد شدند که :)) این مثال پالت پاییز کامل نیست. یک نمونه است برای ایده دادن که من از همون منبع اصلی آوردم. سایه‌هایی از بنفش و صورتی هم توی پاییز داریم که بعدا می‌بینیمشون.

   پاسخ
 10. Mrs.yas
  Mrs.yas گفته:

  سلام من کلا نتونستم خودمو پیدا کنم. حسابی گم شدم. اخه رگ دستم سبزآبی میزنه. البته رنگ مو و چشمم تیره س. بعد تمام رنگ بندی ها و پالت های فصل ها رو هم دوست دارم هر کدومش یجوری!! البته میدونم صورتی بهم نمیاد. ولی به هرکدوم که نگاه میکنم که ببینم اگه خوشم نمیاد یذارمش کنار باز خودمو توی یه تیپ شیک با اون طیف رنگی تصور میکنم و نمیتونم ازش بگذرم. اقا من خیلی واسم مهمه که اینا رو بفهمم توی انتخابهام راحت تر باشم. لطفا کمک کنییییید

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام دوست عزیزم، خوش اومدی. وقتی بخش مقدماتی این مبحث رو بنویسم، سرویس انتخاب رنگ رو هم برای دوستانی که تا اون موقع به نتیجه نرسیده باشند اراپه می‌کنم. حالا صبر کنید تا جلوتر بریم و موضوع بازتر بشه، شاید خودتون فصل مربوطه رو پیدا کردید.

   پاسخ
 11. فاطمه
  فاطمه گفته:

  به نظر میاد که پاییز باشم.اما متاسفانه به ندرت از این رنگ ها استفاده میکنم.بیشتر از رنگ های خنثی استفاده یکنم.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   خوب کم کم که خرید پیش میاد رنگ‌های پاییزی رو هم امتحان کن و از بقیه هم نظر بگیر. توی رنگ‌های خنثی هم بسته به فصل انتخاب‌ها فرق می‌کنه. اگر عمری باشه به این مطالب هم می‌رسیم.

   پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   عزیزم بهم ایمیل بزن. خیلی وارد نیستم ولی اگر حوابش رو بدونم خوشحال میشم راهنمایی کنم.

   پاسخ
 12. Atefe Mahmoodi
  Atefe Mahmoodi گفته:

  سلام
  چه جالب!
  من نتونستم درست سردی گرمی رو تشخیص بدم، (در واقع نمیخاستم قیبول کنم که گرم هستم)
  ولی با دیدن پالت ها و دیدن رنگای نارنجی اخرایی فهمیدم که پاییزم! ولی دوس دارم صورتی هم بم بیاد 🙁
  مرسی عارفه 🙂

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام عزیزم، اگر شک داری صبر کن، کم کم که پیش بریم و جا بیفته فصل قطعی‌ات رو پیدا می‌کنی. پاییز هم صورتی داره اون هم چه صورتی‌هایی. مثال‌های پالت این پست کامل نیستند. من چون از یک منبع این تست رو آوردم عکس‌ها رو هم از همون گذاشتم. جلوتر که بریم پالت‌های کامل‌تر رو میگذارم.

   پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام عزیزم آره، این چند روز خیلی سرم شلوغ بوده سعی می‌کنم توی یکی دو روز آینده جوابت رو آماده کنم و با راهنمایی در مورد انتخاب رنگ برات بفرستم.

   پاسخ
 13. زهراز
  زهراز گفته:

  فکر کنم به خاطر این پالت هست که من سعی می کنم رژهام ته رنگ صورتی داشته باشه تا نارنجی و وقتی خوب فکر کردم لباس نارنجی اصلا نداشتم .ولی فکر کنم بنفشهای پالت تابستونم به من میاد.به هرحال صبر می کنم برای مباحث آینده

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   این پالت‌های مثال در این پست خیلی مختصر هستند. توی پالت پاییز هم سایه‌هایی از بنفش داریم. حالا بهش می‌رسیم.

   پاسخ
 14. رضوانه
  رضوانه گفته:

  سلام عارفه جونم. اول بگم بازم ازت متشکرم که انقدر قشنگ دونسته ها تو نشر میدی. دوم اینکه تا حالا طبق آزمونت پائیزی شدم ولی اصلا اصلا به رنگهای کرم و قهوه ای و نارنجی علاقه ای ندارم و نمیپوشم پس میشینم منتظر اون دوازده تا!

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام عزیزم، پاییز خیلی تنوع رنگ داره! سبز‌های قشنگ، قرمز، بعضی سایه‌های بنفش. این پالت مثال خیلی خلاصه است. صبر کن بهشون می‌رسیم.

   پاسخ
 15. گیس گلابتون
  گیس گلابتون گفته:

  عارفه جون، با شما موافقم. من پاییزی هستم. رنگهای پاییزی برای من مناسب تر است. خیلی جالب است. متشکرم از مطلب بسیار خوبی که ارائه کردید

  پاسخ
 16. شهناز
  شهناز گفته:

  سلام عارفه عزیز بعد عید یکم فاصله افتاده بین من و شما سرم خیلی شلوغ بود ولی سعی میکنم بخونم اگر چه تاثیرتون تو زندگیم همیشگیه برنامه یک ماهه هم که انقد موثر بوده که نگو . . فکر کنم منم پاییزی هستم بازم منتظر ادامه هستیم ممنونم که از راه دور به هموطنان و همزبونهات کمک میکنی

  پاسخ
 17. مریم
  مریم گفته:

  سلام.سلام.سلام.هووووورا من گرم پاییزی هستم.خوشحالم.رنگامو دوست دارم.مخصوصا آجری و قرمز.مرسی عارفه ی عزیزم.دوست دارم

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   همم شیطونه میگه یه رنگی پیدا کنم که بهت نمیاد‌ها :)))) ا بالاخره به چشم و مو روشن پیدا شد. اولین بهاری جمع هستی فکر کنم!

   پاسخ
 18. سحرناز
  سحرناز گفته:

  من که چشام عسلی و روشنه اما موهام قهوه ای تیره ست چی؟ اصلن نمیشه به موهام بگم روشن و بور. حالا چی کار کنم ؟ به چشمام اهمیت بدم یا به موهام؟

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   باید کل صورت رو در نظر گرفت و دید تضاد توش بیشتر به چشم میاد یا یک دستی، آیا رنگ مو و تیرگی‌اش بیشتر جلوه داره یا روشنی چشم تضاد صورت رو کلا کم کرده، که در اون صورت باید بین بهار و تابستون انتخاب کنید.

   پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام شمیم جان، سفید رنگ خنثی است. می‌‌تونی توی ترکیب با رنگ‌های مناسب فصلت به کار ببری که هم راضی باشی هم قشنگ و رنگ و روت رو خراب نکنی 🙂

   پاسخ
 19. سحرناز
  سحرناز گفته:

  ممنونم که جواب دادید. وای باورم نمی شه. احساس شعف دارم.
  درکی از تضاد و یک دستی ندارم اما خوب رنگ چشمام تو ذوق نمی زنه. اگر کسی موهامو نبینه کلمکلن حدسش اینه که بور هستم اما خوب وقتی موهامو ببینن دیگه نمی گن.
  من سعی کردم گرمی و سردی پوست همسر و پسرمو چک کنم اما یکیشون رگش بنفش بود. اون یکی هم هررر چی نگاه می کنیم نمی فهمیم سبزه یا آبی. سبزآبیه. منظورتون از سبز یا آبی دقییقن سبز و دقیقن آبی هست؟

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   خواهش می‌کنم عزیزم. حالا اگر در ادامه مطالب هم به نتیجه نرسیدی به زودی سرویس تعیین فصل رنگی رو هم برای دوستانی که شک دارند ارایه می‌کنم. بذار جلوتر بریم شاید فصلت رو پیدا کردی.
   اون رگی که بنفش می‌بینی همون آبیه. در واقع رگ‌های همه ما آبی هستند زیر پوست. اگر پوستمون سایه زرد (گرم) داشته باشه روی رگ آبی، سایه سبز می‌بینیم. اگر سایه صورتی (سرد) داشته باشه روی رگ آبی، یک آبی متمایل به بنفش می‌بینیم. آبی‌ش شاید سبزآبی بزنه، آبی آسمونی نیست به هر حال! ولی رگ‌های سبز قشنگ معلوم میشن. اگر سبز رو خوب نمی‌بینی احتمال سرد بودن بیشتره.

   پاسخ
 20. ریحان
  ریحان گفته:

  پالت من پاییزِ.جالبه اینکه اول پالت ها رو دیدم بعد متن رو خوندم.وقتی پالت پاییز رو دیدم گفتم طیف رنگ ها این پالت از همه قشنگ تر ِ (طیف رنگ ها مورد علاقه من بود)

  پاسخ
 21. نیره
  نیره گفته:

  خیلی عالی بود عارفه جان
  من توی تشخیص سرد و گرم بودن دچار مشکل شدم. حس میکنم هم طلایی بهم میاد هم نقره ای!!!
  رنگ رگها رو هم سبزآبی می بینم!!!
  بایدبیشتر دقت کنم

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   ممنونم نیره‌ جان، توی بعضی از افراد تعیین این سردی و گرمی سخته، ولی با راه‌های دیگه هم میشه فصل رو پیدا کرد. جلوتر که بریم شاید به نتیجه رسیدی 🙂

   پاسخ
 22. نشاط
  نشاط گفته:

  من تو اخرین روزای شهریور دنیا اومدم و پاییزی تابستونیه ماه تولدم… بعد جالبه که soft autumn شدم که تعریفش هم اینه :
  You are an Autumn color women who is flowing into summer
  خیلی خوشم اومد عارفه جون:-* عاشق هلویی فصل نازمم:*

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   چه جالب! حالا در ادامه می نویسم، یه تقسیم بندی چهارتایی داریم که این فصل‌هاست، یک شش تایی که در نهایت اون دوازده‌تای نهایی رو می‌سازند. شما فصلت پاییزه و توی اون تقسیم بندی ۶ تایی soft یا ملایم هستی، و تنها فصل دیگه‌ای که ملایم داره هم تابستونه. با حواس جمع می‌تونی به پالت ملایم تابستونی هم ناخنک بزنی هر از گاهی 😉

   پاسخ
 23. نشاط
  نشاط گفته:

  عارفه جون کتاب color revival رو بالاخره تهیه کردم.واقعا ازت ممنونم که همچین بحثی رو ایجاد کردی و فکر میکنم تا حالا کسی تو وبلاگها و سایتهای فارسی معرفی نکرده بودش:** چقدر هم دنیای زیبایی داره. چقدر هم باعث سیو شدن هزینه و وقت و صد البته فضا میشه.
  راستی یه دونه سواچ رنگی ( البته الکترونیکیه و فیزیکی نیست در جهت مینیمال بودن) هم سفارش میتونم بدم، ولی فقط یه دونه اجازه دارم و چون سیستم 4 در 4 داره (16تایی) بین tinted Soft autumn و Toned soft autumn موندم که کدومش هستم. اگر وقت داشتی میشه راهنمایی کنی کدومشم؟ ( اسمایلی خجالت و شرمندگی:()

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام عزیزم، ممنونم از لطفت!
   البته من خودم این کتاب رو نخوندم و سیستم ۴ در ۴ هم به اندازه سیستم دوازده‌ تایی رواج نداره، ممکنه اشتباه کنم ولی بر اساس چیزی که تو سایتش می‌بینم به نظرم رنگ‌های TINTED AUTUMN (Soft Autumn Light باید بیشتر بهت بیاد 🙂

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *