آماده اید یک زندگی جدید شروع کنید؟

یک ذهن به هم ریخته، یک اتاق به هم ریخته ایجاد می کند. اگر خانه ای درهم و شلوغ است، عامل آن فقط خرت و پرتهای قابل مشاهده نیستند. ریشه مشکل ممکن است درون شما باشد. اگر عامل درونی را اصلاح نکنید، حتی بعد از مرتب کردن خانه هم در آن حس آرامش نخواهید داشت، و خیلی زود خانه هم به شکل قبلی برمی گردد.

وقتی در یک اتاق خلوت و مرتب هستید، ببینید چه حسی دارید. اگر آرام و شاد نیستید به درون خود نگاه کنید و آنچه را که تلاش می کند خود را پنهان کند ببینید. در زندگی هر کس عوامل استرس زا متفاوت هستند. آنها را پیدا کنید و با آن روبرو شوید. از وقتی که مرتب کردن خانه با روش کانماری را شروع کردید، زندگی را هم از نو آغاز کنید. برای همین باید مرتب کردن خانه را سریع و در یک نوبت انجام بدهیم. چون مرتب کردن فقط یک وسیله است، هدف نهایی نیست! هدف شما باید سبک زندگی جدیدی باشد که دوست دارید شروع کنید.

جا دادن، راه حل نیست!

بسیاری از افراد، وقتی به یاد مرتب کردن می افتند مشکل خود را کمبود جا می دانند. مشتریان من از من می خواهند به آنها بیاموزم هر چیزی را کجا بگذارند. من درک می کنم، ولی جا دادن وسایل راه حل نیست، یک تله است.

تبلیغات انواع و اقسام محصولات جاسازی (جعبه ها، قفسه ها و …) معمولا با عباراتی چون: در کمترین زمان همه جا را مرتب کنید یا مرتب کردن را سریع و آسان کنید  همراه هستند. باید اعتراف کنم که من هم زمانی فریب این ادعا رو خورده ام.  به عنوان یک خواننده همه مجلات خانه داری و طراحی منزل، من هر پیشنهادی که برای جا دادن و مرتب کردن وسایل می دیدم را فورا اجرا می کردم. با پول توجیبی ام انواع جعبه های زیبا را می خریدم و از جعبه های بازیافتی برای طبقه بندی وسایلم استفاده می کردم. با این تجربه، باید بگویم که این راهکارها فقط یک پاسخ سطحی هستند. با اینکه اتاق من پر از فایل و طبقه و جعبه و کشوهای من پر از تقسیم کننده های مختلف بود، هنوز اتاق من مرتب نبود. یک بار وقتی به این مجموعه بزرگ نگاه می کردم متوحه مشکل شدم. من وقت زیادی را صرف مرتب کردن و جای دادن چیزهایی کرده بودم که به آنها نیاز نداشتم. فکر می کردم دارم مرتب می کنم، اما در واقع وقت خودم را صرف پنهان کردن چیزهای اضافی در گوشه و کنار و قایم کردن چیزهایی که لازم نداشتم در یک جعبه خوشرنگ و لعاب کرده بودم. کنار گذاشتن خرت و پرتها این توهم را ایجاد می کتد که مشکل به هم ریختگی حل شده است. ولی خیلی زود این فضاهای جدید هم پر می شود و نیازمند خرید محصولات جدید برای جا دادن بقیه خرت و پرتها می شویم.

به این دلیل، مرتب کردن باید با خلوت سازی شروع شود. ما باید به میل به جا دادن وسایل تا زمانی که همه آنها را از هر گونه چیز اضافی و بی کاربرد خالی نکرده ایم غلبه کنیم.


من که خیلی هیجان زده ام که زود برم همه چیز رو بریزم بیرون و یه خلوت سازی اساسی بکنم :)) ولی این بخش تموم نمیشه که! فکر کنم قسمت بعد آخریش باشه و بعد می رسیم به بخش مورد علاقه من… دور ریختن!