به اینجا رسیده بودیم که  خرید کمد و طراحی مجدد برای داشتن کشوهای بیشتر و  خرید جعبه های رنگارنگ مشکلی رو حل نمی کنه که یک سرماخوردگی نامحترم اومد اینجا و هنوز هم نرفته! بریم ببینیم خانم کاندو دیگه چه پیشنهادی برامون داره قبل از این که بریم سراغ مرتب کردن؟


 

بر اساس دسته مرتب کنید نه مکان

در دوران دبیرستان من عادت داشتم هر روز یک جا را مرتب کنم. یک روز اتاق خودم، یک روز اتاق خواهرم…یک روز قفسه های مواد غذایی، یک روز کمدهای دستشویی و حمام. یک روز وقتی سراغ یک کشو رفتم، احساس کردم این همان کشویی است که دیروز مرتب کرده بودم. این طور نبود، اما محتویات داخل آن دقیقا همان بودند.

مرتب کردن یک جای خانه، یک اشتباه خیلی بزرگ است. برای بیشتر افراد شنیدن ای جمله تعجب آور است. دلیل اینکه این کار اشتباه است به این برمی گردد که بیشتر افراد چیزهای مشابه را در نقاط مختلفی نگهداری می کنند. برای همین ما یک کار را در نقاط مختلف خانه تکرار می کنیم و متوجه نیستیم که چطور در یک چرخه اشتباه تمیز کردن اسیر شده ایم.

یک دلیل دیگر اینکه ما هیچوقت در تمیز کردن موفق نمی شویم این است که خیلی زیاد وسیله داریم، ولی چون هر کدام را در یک گوشه پنهان کرده ایم نمی دانیم چقدر زیاد داریم و به مرتب کردن ابدی ادامه می دهیم. پی بردن به اینکه واقعا در هر دسته جقدر وسیله داریم نیازمند این است که در یک زمان به همه آن با هم رسیدگی کنیم.

روش کار را بر اساس سلیقه خودتان تغییر ندهید

خیلی از نویسنده های کتب راهنما معتقدند مشکل هر فردی حاص اوست، بنابراین شما باید روش مناسب را مطابق شرایط خودتان پیدا کنید. این به نظر خیلی منطقی می آید. من در سالهای اولیه کارم خیلی روی این موضوع تحقیق کردم. همه مشتری های خودم را از نظر سنخ روانی، گروه خونی، طالع بینی و … مطالعه می کردم تا ببینم آیا برای هر دسته از افراد روش خاصی بهتر کار می کند یا نه. بعد از پنج سال، نتیجه گیری من این بود که تغییر دادن روش به خاطر شخصیت هیچ سودی ندارد (باز خانم کاندو داره حرفهای من رو زیر سوال می بره ها!). وقتی نوبت مرتب کردن است همه ما تنبلیم و وقت نداریم. همه ما روی بعضی چیزها حساسیت داریم و به بقیه اهمیت نمی دهیم.

شاید به خاطر اینکه بخش زیادی از عمرم صرف مرتب کردن شده، دوست دارم همه چیز را دسته بندی کنم. در اوایل کارم خیلی سعی کردم مشتری هایم را بر اساس شخصیت و نیازها و رفتارهایشان طبقه بندی کنم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که همه را می توان بر اساس رفتار در یکی از سه دسته زیر جای داد:

-نمی تواند دور بریزد

-نمی تواند سرجایش بگذارد

-ترکیب دو دسته بالا

نود درصد مشتریان من در دسته سوم قرار می گیرند، و ده درصد در دسته دوم. هنوز کسی که نتواند دور بریزد پیدا نکرده ام چون اگر دور نریزیم به زودی خانه پر خواهد شد و جای نفس کشیدن نمی ماند! ده درصد دسته دوم هم هروقت جدی به مرتب کردن مشغول شوند، معلوم می شود که هنوز وسیله زیاد دارند.

خلاصه بگویم، نتیجه همه سالهایی که من کار کرده ام این است که باید از دور ریختن شروع کرد. این کاری است که همه ما از پس آن بر میاییم. مرتب کردن، شامل دو بخش است: دور ریختن چیزهای اضافی، قرار دادن چیزهای باقی مانده در جای مناسب. از این دو بخش، اول باید دور ریختن را انجام داد.

مرتب کردن باید یک اتفاق ویژه باشد، نه یک کار روزانه

سعی نکنید هر روز مرتب کنید (برای همین این کتاب برای خونه تکونی که یک کار یهویی! هست خیلی مناسبه). تعجب کردید؟ می دانم روشهای زیادی برای مرتب کردن وجود دارد و حتی من همه آنها را نمی شناسم. اما روش من این است: مرتب کردن را باید یک بار و برای همیشه انجام داد.

با یک بار درست و کامل انجام دادن این مرتب کردن، شما می توانید سبک زندگی ای که دوست دارید را در یک فضای خلوت و تمیز شروع کنید. وقتی آنقدر وسیله دارید که حتی نمی دانید همه آنها چه هستند و کجا قایم شده اند، چطور می توانید آرامش داشته باشید؟

بیشتر افراد به این مرتب کردن یکباره نیاز دارند، ولی متاسفانه با هر روز کمی و گوشه ای را تمیز کردن آن را همیشه به عقب می اندازند. شاید فکر می کنید به هر حال بعد از این مرتب کردن هم با خرید دوباره و جمع شدن خرت و پرت خانه به وضع قبلی برخواهد گشت و این وضع پایدار نخواهد ماند. می دانم. چون تا این روش را امتحان نکنید باور نخواهید کرد که بعد از آن گذاشتن هرچیزی سر جایش یا پیدا کردن جای مناسب برای وسایل جدید خیلی آسان خواهد بود و این نظم از بین نخواهد رفت.

فکر می کنید از پس مرتب کردن بر نمیایید؟ مرتب کردن فقط در مورد وسایل و اشیاست. کافی است هرچه دور ریختنی است را دور بریزید، و هر چیزی را سرجایش بگذارید. به همین سادگی.

من مدتهاست که دیگر اتاقم را مرتب نمی کنم. چون نیازی به مرتب کردن ندارد. من فقط سالی یک یا دو بار حدود یک ساعت صرف چک کردن اوضاع می کنم و تمام. خاطره مرتب کردن همیشگی و عدم رضایتی که داشتم خیلی قدیمی شده است.  دوست دارید شما هم اینطور زندگی کنید؟  کافی است بدانید خانه را چطور مرتب کنید.


خوب فصل اول تموم شد. از قسمت بعد میریم سراغ فصل دوم که در مورد دور ریختنه…آماده هستید؟ :)

دوستتون دارم، خوش بگذره، به امید دیدار