روزی یکیخیلی از ماها ممکنه فرصت، امکانات و آمادگی لازم برای تکوندن همه خونه و خالی کردنش از چیزهای غیر ضروری نداشته باشیم. این کار چند روز وقت خالی و بدون درگیری و کار و رفت و آمد و کلی انرژی لازم داره. برای همین همیشه بهانه‌ّهای زیادی برای به عقب انداختنش هست.

اما یک راه حل خیلی خوب براش وجود داره:

روزی یکی. بله، روزی فقط یک عدد وسیله/ لباس/ لوازم منزل که دوستش ندارید یا استفاده نمیشه رو انتخاب کنید و از خونه تون خارجش کنید. حتی یک جفت جوراب کهنه هم قبوله. لباس، کادوهای نخواسته، کتابی که دیگه نمی‌خواهید بخونید، لباسی که تنگ شده، مجله قدیمی. حتی توی خونه چهل متری من هم اون‌قدر وسیله هست و وارد میشه که هرروز یک چیز اضافی موجود باشه.

اگر این سیستم رو راه بندازید و بهش عادت کنید بدون اینکه زمین و زمان رو به هم بریزید و خونه رو خالی کنید و هی سر همه غر بزنید و کلی خسته بشید، بعد از یک سال ۳۶۵ تا چیز اضافی و به درد نخور کمتر دارید. حتی فکرش هم دلگشاست…ببینید خودش دیگه چقدر خوبه!

طبیعتا خوب نیست که توی این کره زمین به فنا رفته هی زباله بیشتری تولید کنیم. من ساده‌زیستی رو خیل دوست دارم برای اینکه امید به آینده زمین رو خیلی بیشتر می‌کنه. پس یادمون باشه خروج این وسایل از خونه به معنی تولید زباله نیست. یک راه خوب اینه که دم در، توی صندوق ماشین، یا توی پارکینگ یا انباری، یک جعبه رو به این چیزها اختصاص بدید و هفتگی، ماهانه به خیریه ها یا مراکز بازیافت ببرید.

این‌طوری هم سبکی و راحتی وارد خونه می‌شه، هم به نیازمند کمک می‌کنید و هم از تولید مقداری زباله جلوگیری می‌شه. روزی یک بار این همه کار خوب، حال آدم رو عالی می‌کنه!

حالا اگر فرصت دارید برام یک کامنت بگذارید و تعریف کنید امروز چی رو انتخاب کردید و قراره سرنوشتش چی بشه؟ سهمیه امروز من یک رژ لب بود که مورد حمله دخترم واقع شده بود و کلی باهاش نقاشی کرده بود. من خیلی دوستش داشتم و دلم نمی‌اومد ازش جدا بشم ولی واقعیت این بود که با شرایط فعلی‌اش دیگه قابل استفاده نبود. رفت توی سطل آشغال!
دوستتون دارم، خوش بگذره، به امیددیدار

پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۳ ۱۰:۱۱
خیریه پیشنهاد خوبیه .من همیشه لباسها و وسایل خونه رو ک نمیخوام میدم ب خیریه .ی خیریه هست ک زنگ میزنی خودشون میان میبرن .
شهرداری هم ی شماره داره (البته این شماره رو من خودمم حفظ نیستم) ولی سرچ بزنید پیدا میشه .میان وسایل خراب رو میبرن تعمیر میکن و میدن ب افرادی ک نیاز دارن

پاسخ:
چه خوب 🙂 این شماره شهرداری هم پیشنهاد خیلی خوبیه.
زمرد
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۳ ۱۹:۱۹
چه ایده ی خوبی داره وبلاگتون!
منم سعی می کنم چیزای بی خودی دورم جمع نکنم. فقط نباید نادیده گرفت که وسایل اضافی رو از خونه بیرون می کنیم تا خونه خلوت تر و ساده تر بشه نه اینکه فرداش بریم یه مدل جدیدترشو بخریم و دوباره همون آش وهمون کاسه به اضافه یه مشکل دیگه به نام تنوع طلبی بی مورد.
یه ایده خوبی که برای ساده زیستی و کم کردن خنزل پنزل خونه هست اینه که وسایل اضافی رو با هنر دستمون، به وسایل جدید و کاربردی تبدیل کنیم. هم لذت خلق یک اثر هنری رو داره و هم میتونه از مخارج خانواده کم کنه.
وبلاگ های زیادی در این مورد هست. من خودم یه بار از وبلاگ زیر با لباسهای قدیمی، پادری درست کردم که بهشم نیاز داشتیم.
http://aftab92.mihanblog.com/ان شاالله موفق باشید و ممنون

پاسخ:
ممننون زمردجان! دقیقا، عالی نوشتی! باید علاوه بر پاکسازی خونه از خرت و پرت حواسمون به خرید هم حسابی باشه و چیزی بدون رد کردن چند مرحله تایید از در خونه نیاد تو :))
این ایده خیلی عالیه. واقعا باید تا می‌تونیم سعی کنیم تولید زباله رو کم کنیم که وضع کره زمین واقعا خطرناکه. این کارهای هنری این مدلی برای دوستان باذوق و سلیقه خیلی پیشنهاد خوبیه. یادم باشه به این وبلاگ سر بزنم. ممنون که کامنت گذاشتی 🙂
ليلي
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۳ ۲۳:۳۰
واي من هنوز شروع نكردم! ولي فردا ميخوام برم سراغ لباسهام! برام دعا كن بتونم با موفقيت از زير كوه لباسها دربيام!
كاش از قبل و بعد كمدها و جاهايي كه مرتب و خالي از وسايل غير نيازت كردي عكس ميذاشتي! بايد جالب باشه!

پاسخ:
چه پیشنهاد خوبی! متاسفانه به فکرش نبودم ولی اگر در آینده جایی رو پاکسازی کردم عکس می‌گیرم. ولی برای تو هنوز دیر نشده ها 🙂 عکس بگیر در حالت حداقلی خودت کیف می‌کنی، در حالت حداکثری می‌تونی با ما هم به اشتراک بگذاری. اگر اجازه بدی من با کمال میل یک پست بهش اختصاص میدم که همه انگیزه بگیرند!
سایرا
جمعه ۵ دی ۱۳۹۳ ۱۵:۳۷
سلام چه ایده جالبیمن تازگیا کلی لباس اضافه داشتم که دادم خیریه
الان هم دارم فکر میکنم یک مانتو دارم که به درد نمیخوره اون رو هم باید رد کنم بره پی کارش

پاسخ:
سلام 🙂 خوش اومدی به اینجا. خیلی کار خوبی کردی. خیریه‌ها واقعا بار زیادی از روی دوش آدم برمی‌دارند!
سایرا
جمعه ۵ دی ۱۳۹۳ ۱۵:۳۸
راستی طبق اصل فنگ شویی هر چیزی که رد بشه باز جایگزین میشهفقط باید ما مدریت کنیم این جایزین شدنو

پاسخ:
چه جالب اهل فنگ شویی هستی؟ آره موافقم که جایگزین میشه ولی الزاما یک شی مادی قرار نیست جاش رو بگیره. فضای باز خونه، شادی و آسایش و آرامش، حساب پر پول و هزار جور جایگزین مفید دیگه وجود داره که با بیرون ریختن این خرت و پرتها میان توی زندگی‌مون 🙂
نیره
شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ ۲۲:۴۱
من کلی وسیله نو دارم که امیدوارم هرچه زودتر هدیه شون بدم و خودم رو خلاص کنم!
اهدای کتاب به کتابخونه هم خیلی لذت بخشه. من چند تا کارتن کتاب دادم کتابخونه محل و الان خوشحالم!

پاسخ:
آره هدیه دادن و اهدا به کتابخونه هردوشون ایده‌‌های جدیدی هستند که من بهشون فکر نکرده بودم خیلی. ممنون که گفتی :*
فاطمه
یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳ ۲۳:۴۹
سلام
خیلی جالبه ..همه اینا موضوعات مورد علاقه منه

پاسخ:
سلام! آخ جون..امیدوارم باز هم ببینمت 🙂

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *