خوب من داشتم کم کم نگران می شدم که اگر بخوام همه کتاب جادوی مرتب کردن رو هرچند خلاصه، اینجا بگذارم به عید نمی رسیم. خوشبختانه خود ماری دست به کار شده بود و یک ماه پیش کتاب جدیدی رو عرضه کرد به نام: برق شادی (Spark Joy) .این کتاب جدید بر مبنای همون متود کانماری هست ولی مصور و  خیلی جالبتر! بهترین قسمتش اینه که یک قسمت خیلی خلاصه ابتدای کتاب داره که روشش رو در شش اصل توضیح داده و می تونیم ازش استفاده کنیم و همین الان شروع کنیم. این شما و این هم شش اصل روش کانماری.


۱-قول بدید که تا تهش برید. مرتب کردن به نظر آسون نمیاد. روش کانماری وقت و انرژی لازم داره. ولی اگر دارید این مطلب رو می خونید معلومه که بهش علاقه دارید. به خودتون ایمان داشته باشید و اطمینان بدید که از پسش برمیایید. وقتی آماده و مصمم بودید، فقط کافیه که با روش درست مرتب کنید.

۲-زندگی ایده آل خودتون رو تصور کنید. ببینید دوست دارید توی چه خونه ای زندگی کنید و به چه سبک زندگی ای علاقه مندید. اگر اهل نقاشی هستید یک تصویر ازش بکشید. اگر با نوشتن میونه خوبی دارید برای خودتون توی یکی دو برگ توصیفش کنید. می تونید از عکسهای مجلات یا تصاویر انلاین استفاده کنید. وقتی یک تصور از شرایط ایده ال داشته باشید تصمیم گرفتن وقت مرتب کردن براتون خیلی راحتتر میشه.

۳-اول دور ریختن را تمام کنید. یکی از نشانه های افرادی که همیشه مرتب می کنند و هیچوقت به نتیجه نمی رسند این است که فقط سعی می کنند برای هر چیزی جایی پیدا کنند بدون اینکه چیزی را دور بریزند. با این روش ظاهر خانه مرتب می شود ولی پشت درها پر از چیزهای اضافی است که غیر ممکن است برای مدت طولانی مرتب و منظم بمانند!  تا وقتی فقط چیزهایی که دوست دارید نگه دارید را جدا نکرده اید، به این که هرچیزی را کجا بگذارم فکر نکنید. این فکر حواس شما را پرت می کند و استرس اضافی هم به شما وارد می کند. صبر کنید تا فقط چیزهای ماندنی را جدا کنید، بعد به جایشان فکر کنید. فقط در این زمان است که واقعا می دانید به چقدر جا و برای چه وسایلی نیاز دارید.

۴-بر اساس دسته مرتب کنید، نه اتاق. (در این مورد توی قسمتهای قبلی مفصل نوشتم). تصمیم به مرتب کردن یک اتاق یا یک کمد یه اشتباه بزرگ است. به جای آن تصمیم بگیرید که کل لباس ها، کل کتابها یا کل لوازم متعلق به یک دسته خاص را هرجای خانه که باشند، مرتب کنید. به این ترتیب هم واقعا می بینید که چقدر وسیله دارید هم دوباره کاری نخواهید کرد.

۵-به ترتیب درست مرتب کنید. (این حانم ماری کاندو خیلی روی روشش حساسه ها..مبادا بهش دست بزنید :)) ). این ضروری است که به ترتیب درست مرتب کنید. ترتیب درست این است: لباسها، کتابها، اسناد و مدارک، دسته های متفرقه، یادگاری ها. تا حالا شده وسط مرتب کردن چشمتان به عکسهای قدیمی بیفتد و دیگر زمان را فراموش کنید و ساعتها صرف تماشای آنها کنید؟ این یکی از دلایلی است که باید ترتیب دسته ها را رعایت کنیم. این ترتیب به تدریج توانایی شما را شکل می دهد و شما را برای دسته های سختتر آماده می کند. لباسها برای تمرین بهترین گزینه هستند، در حالی که مرتب کردن یادگاری ها نیاز به توانایی خیلی بیشتری دارد. وقتی نوبت یک دسته است، هرچه در آن دسته دارید از همه خانه در یک محل جمع کنید، همه همه! و بعد به دنبال برق شادی باشید (اصل بعد).

۶- به دنبال برق شادی باشید. آیا چیزی که دارید به آن نگاه می کنید برق شادی را در وجودتان بر می انگیزد؟ فقط رساناهای برق را نگه دارید 😉

به دنبال یک جرقه احساس خوب باشید و اگر چیزی این جرقه را ایجاد نمی کند، آن را کنار بگذارید. این جرقه ، برق یا رسانایی شادی! عاملی است که باید بر اساس آن هرچه که می ماند را جدا کنید و بقیه را کنار بگذارید. به این که چه چیزی را دور بریزم فکر نکنید. به دنبال آن چه باشید که شما را شاد می کند و آنها را نگه دارید. برای گرفتن این تصمیم، مهم است که آن شی را در دو دست بگیرید و به آن نگاه کنید، انگار دارید با آن صحبت می کنید. حالا ببینید چه جسی دارید. آیا حس سنگینی دارید یا در بدنتان سبکی و انرژی حس می کنید؟ فقط آنچه بارقه شادی را در شما بر می انگیزد نگه دارید. از هرچیزی که این ویژگی را نداشت تشکر کنید و آن را کنار بگذارید. این قدردانی باعث می شود از این به بعد هم به آنچه که دارید با حس قدردانی بیشتری توجه کنید و از آنها خوب نگهداری کنید.


 

خوب آماده هستید؟ با همین شش اصل میشه یک خونه مرتب داشت که مرتب هم بمونه! البته هنوز مطلب خیلی زیاده و من به گذاشتن خلاصه ها ادامه خواهم داد. اما برای اونهایی که عجله دارند تا عید کار تموم بشه فکر می کنم از همین حالا میشه شروع کرد. توی پست بعد در مورد دسته متفرقه ها بیشتر توضیح میدم. دوست دارم ببینم چند نفر تا اون موقع تونستند دسته لباسها، کتابها و مدارک رو خلوت کنند؟ الان که بیشتر از یک سال از آشنایی ما با مینیمالیسم می گذره می دونم که کار خیلی سختی پیش رو نداریم :) منتظر گزارشهای موفقیت هستم. هم اینجا و هم از طریق عکسهای اینستاگرام!