از تردمیل بیا پایین!شما هم توی یکی از اتاق‌های خونه یا یک گوشه بالکن یا وسط هال! یک تردمیل بزرگ دارید که کلی از فضای ارزشمند متری خدا تومنی‌تون رو پر کرده؟ وقتشه که براش یک آگهی بزنید و بفرستیدش یک خونه دیگه!
البته راه رفتن یا دویدن برای سلامتی خیلی خوبه. بودن ورزش خیلی توی برنامه روزانه ما مهمه و به هیچ عنوان نباید بهش بی‌توجهی کنیم. پیاده‌روی یا دو هم یکی از بهترین ورزش‌هاست که هم فشار زیادی به بدن وارد نمی‌کنه و تقریبا برای همه مناسبه، هم برای روی فرم نگه داشتن قلب و سیستم تنفسی و سلامتی عالیه. اما فقط همین نیست.
پیاده‌روی یا دو می‌تونه کلی روی سلامتی روان ما هم اثر داشته باشه. بیرون زدن از خونه، نفس کشیدن توی هوای تازه، دیدن چند تا درخت و یکی دو تا گربه و تعداد زیادی آدم و احتمالا آب روان هرچند توی جوب! و شاید شنیدن صدای چند تا پرنده یا استشمام بوی گل، خیلی بیشتر از اونی که فکر می‌کنیم روی سلامتی روح و شادی انسان اثر داره. چرا باید خودمون رو از همه این‌ها محروم کنیم و به جاش توی یک فضای بسته و تنها روی یک تردمیل عرق بریزیم؟ و به جز اون نیم تا یک ساعتی که ازش استفاده می‌کنیم بیست و سه ساعت شبانه روز مجبور باشیم چیزی به اون گندگی رو توی فضای محدود خونه تحمل کنیم؟ علاوه بر این شواهدی وجود داره که استفاده از تردمیل به زانو‌ها آسیب می‌رسونه، بر خلاف پیاده‌روی که برای زانو عالیه.
نظر شما چیه؟ با داشتن تردمیل موافق‌ترید یا با نداشتنش؟
دوستتون دارم، خوش بگذره، به امید دیدار
16 پاسخ
 1. شیرین
  شیرین گفته:

  سلام،
  موافقم که توی خیلی خانه ها وسایلی هستند که به منظور خاصی خریداری شده اند اما به دلایلی بی مصرف مانده اند اما این تصویری هم که شما از بیرون از خانه ترسیم می کنید برای خیلی ها واقعیت خارجی ندارد.
  مثلا برای ساکنین شهرهای بزرگ که بیرون از خانه فقط سر و صدای گوش خراش و دود منتظرشان است و از جنبنده ها هم فقط موش و سوسک فت و فراوان است که توی جوب ها می لولند 🙁
  اگر همه ساکن شهرهای کوچک و تمیز یا مناطق روستایی باشند، بله. حق با شماست.
  نظر من اینست که هیچوقت نمی توان مطلق گفت داشتن چیزی بد است یا خوب. بستگی به میزان استفاده از ان دارد و شرایط زندگی.
  این تلکنرها صد البته عالی اند تا هر کسی نگاهی به انبوه وسایل خانه اش بیندازد و فکر کند “واقعا این وسیله به درد من می خورد؟ آخرین بار که ازش استفاده کردم کی بود؟!”
  آخر هفته تان خوش 🙂

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام شیرین جان، ممنونم از کامنتت. البته نمیشه گفت مطلقا داشتن هر چیزی، از جمله تردمیل بده. به هر حال آدمها در شرایط مختلف زندگی می‌کنند و بسته به نیاز‌هاشون با هم متفاوت هستند.
   ولی تصور شما رو از شهر بزرگ هم قبول ندارم. خود ما داریم توی یک شهر خیلییی بزرگ! زندگی می‌کنیم. خانواده من هم تهران زندگی می‌کنند و قبل از مهاجرت سال‌ها ساکن اونجا بودم. خیابون‌هایی توی تهران هست که برای پیاده روی مناسب نباشه ولی من توی منطقه خودمون و بر اساس تجربه همه دوستان و اقوامی که در نقاط مختلف تهران دارم کسی رو نمی‌شناسم که یک فضای مناسب برای پیاده روی (پارک، خیابون قشنگ) دور و برش نباشه. به نظرم به جز در مورد نیاز‌های خاص، برای بیشترمون بهتره پیاده‌روی کنیم! عوارض تردمیل برای زانو هم که خودش مبحث دیگه‌ایه. به هر حال در مورد مطلق نبودن این پیشنهاد‌ها با شما موافقم.

   پاسخ
 2. فوت
  فوت گفته:

  فكر نكنم تردميل بدون شيب براى زانو ضرر داشته باشه عارفه جون. مطمئنى؟
  ميشه شيبشو تنظيم كرد. شيب صفر هم داره كه ميشه مثل خيابون صاف.
  تردميل براى تمريناى اينتروال و كاهش وزن خيلى خوبه. شما باربيا چه ميدونين خب :دى :دى
  بعد مثلا منى كه مجبور بودم چادر سرم كنم، چطو برم بدوم تو پارك؟ 🙁 من يا بايد ميرفتم باشگاه، يا توى خونه :/
  به نظرم دارم پراكنده حرف ميزنم. ولى اگه يكى واقعا هفته اى سه چهاربار ازش استفاده ميكنه، چرا كه نه؟
  به نظرم مشكل ازونجايى شروع ميشه كه ما تردميلو ميخريم براى آدم رويايى مون. و فقط گوشه خونه خاك ميخوره.
  تو خونه مامانم اينا تردميلشون گوشه هال جلوى تلويزيونه كه موقع تلويزيون ديدن، ورزشم بكنن. خدايى اون موقعى كه من رژيم گرفته بودم كاربرد داشت. ولى خب اون زمان به سرعت تموم شد و الان تقريبا شده وسيله بازى فسقليا. من خودم اينجا يه وسيله دراز نشست خريدم، شايد ده بارم ازش استفاده نكردم 🙁 مهرانم هى غر ميزنه كه پولمونو ريختيم توى جوب! و راستم ميگه :/ جامونم تنگ كرده. البته الان توى كمده ولى خب اگه نبود، بهتر بود. برم بذارمش تو آمازون براى فروش!
  الان كه بيشتر فكر ميكنم ميبينم واقعا طورى نميشد اگه تردميلو نميخريديمش. فوقش همون چهار پنج ماهو ميرفتم باشگاه ديگه :/ والا :/
  فكر كنم اون موقع هم با اصرار من خريدنش :/
  چقد حرف ميزنم!
  بعد با اينكه بريم بيرون و هواى تازه و اينا چقققققققققققققد موافقم. اصلا آدم ازين رو به اون رو ميشه

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   آره فوت جان البته مطمين که نیستم ولی این مطالبی که در مورد آسیبش به زانو دیدم ربطی به شیب نداشت. همم اون چادر هم مطلبیه. اگر امکانش باشه ولی باشگاه باز بهتر از خونه است چون حداقل آدم چند نفر رو می‌بینه. البته اون مشکل آدم رویایی هم خیلی مهمه در مورد تردمیل. خوب می‌بینم که در نهایت موافق شدیم :))

   پاسخ
 3. فوت
  فوت گفته:

  اولش اومدم در حمايت از تردميل كامنت بذارما :))))))))))))))))
  ببين چى شد آخرش :))))))
  ولى خدايى همون تمريناى نسبتا سخت كاهش وزنو ميرفتم توى باشگاه انجام ميدادم. شيش ماه كه بيشتر نبود. انققققدر پول تردميل نميداديم. انققققققققققدرم جا نميگرفت.
  اى بابا :/ اى بابا :/

  پاسخ
 4. هورام بانو
  هورام بانو گفته:

  سلااااام عارفه جون عزیز
  چقده دلم برات تنگ شده بود..من هراز چند گاهی به لیست صدتایی شما فکر میکنم و برای دوستام دربارها اش حرف میزنم اما امان از اینکه خیلی ها از تغییر میترسن…تصور یه خونه بدون چوب لباسی براشون غیر ممکنه یا حتی ساعت مچی ..
  اما تردمیل..جونم برات بگه که اینجا هوا خیلی گرمه خیلی از روزها دمای هوا تا بیش 50 درجه میره بالا و متاسفانه هیچوقت حتی اعلام هم نمیشه تازه گرما که هیچی گرد و خاک هم داریم برای همین فکر داشتن یه دستگاه ورزشی تو خونه وسوسه برانگیز..من چن سال پیش یه اسکی فضایی داشتم نسبت به تردمیل جای کمتری میگیره اما بیش از دوساله که از دستش راحت شدم و اول صبح یا دم غروب که نسبتا هوا بهتره پیاده روی میکنم
  مانا و پایدار باشی بانوووووو رو و روزگارت خوش….

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلااام هورام بانوی عزیز! راست می‌گی شرایط آب و هوایی هم مهمه. این انتخاب شما که اول صبح یا دم غروب پیاده‌روی کنی خیلی خوبه! امیدوارم همیشه سالم و شاد و موفق باشی عزیزم 🙂
   تازه من خیلی رعایت می‌کنم توی این لیست صد‌تایی، سعی می‌کنم فقط اون چیزهایی رو بنویسم که واقعا برای بیشتر افراد حذفش منافع بیشتری داشته باشه نسبت به بودنش. اما باز هم برای همه قابل قبول نیست.

   پاسخ
 5. زهراز
  زهراز گفته:

  سلام من خوشبختانه تردمیل ندارم ولی یک صندلی دراز نشست حجیم دارم که هیچ استفاده ای نداره برامون چون اصولا شکم نداریم !و از طرف دیگه هدیه مادر شوهره می ترسم ردش کنیم ناراحت بشن !و خلاصه ور دل منه و رو مخمه کلی !

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام! چه گرفتاری‌ای! کسی نمی‌شناسید که براش کاربرد داشته باشه، مثلا بهش قرض بدید 😉 ؟ به هر حال در نهایت مادرشوهر هم شادی و رضایت شما براشون مهمتره!

   پاسخ
 6. شادی
  شادی گفته:

  سلام ما تردمیل داریم و اونقدرا استفاده ای نداره یعنی بود و نبودش…
  هرچی آدم چاق تو اقوام ما هست تردمیل دارن اما مطمئنم هیچ کدومشون استفاده نمیکنن فقط یه دکوره. تناسب اندام و ورزش فقط و فقط و فقط اراده می خواد و بس…تردمیل هم اگه با اراده همراه بشه عالیه…

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   آره توی قریب به اتفاق خونه‌ها همین‌طوره. یه خاصیتی داره تردمیل که میاد توی خونه چوب رختی میشه به قول یکی از دوستان!

   پاسخ
 7. نیره
  نیره گفته:

  خوشبختانه هیچ وقت پول بابت داشتن این وسیله هدر ندادم و بسی خوشحالم
  وقتی با پول میشه رفت باشگاه و استفاده کرد چرا جای خونه رو تنگ کنیم؟

  پاسخ
 8. ندا
  ندا گفته:

  سلا
  وبلگاتون اونقدر روم اثر داشت سعی می کنم تو خونه اجرایی اش کنم. کشف کردم یکی از چیزهای به درد نخور تو خونه کازیه است. چون به قول شما و دقیقا در مقایسه با جالباسی فقط نمای خونه رو زشت می کنه و آدم رو تنبل. که هرچی رسید دم دست بریزیم اونو تو و بایگانی اش کنیم. دیروز افتادم به جون میز تحریر و کن فیکونش کردم و سعی کردم از کلی چیزهای قدیمی و نوشتالژی دست بکشم. الان احساس بسیار بهتری دارم.
  ممنون.
  روزتون خوش

  پاسخ
  • عارفه قدسی‌زاده
   عارفه قدسی‌زاده گفته:

   سلام! عالیه. راست می‌گید کازیه هم خیلی پتانسیل خرت و پرت جمع کردن داره. پس لذت کمتر داشتن رو چشیدید! به جمع ما خوش اومدید 🙂

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *