رخت آویز لباسخوب…بالاخره ما برگشتیم سر خونه زندگی خودمون، که البته هم خونه ما هست هم خونه ما نیست. نمی‌دونم چرا آدم اینجا همیشه احساس مسافر بودن می‌کنه. برای من هیچ وقت خونه خودم نمیشه.
اما بریم سر ادامه پستهایی که قولش رو داده بودم. دومین چیزی که زندگی بدون اون راحتتره به نظر من اگه گفتید چیه؟ رخت آویز / جالباسی‌های ایستاده که نمی‌دونم از چه زمانی و با چه حقه‌ای پاشون به خونه‌های ایرانی باز شده.
این نوع راهکارهای نگهداری لباس برای مکانهای اداری مناسب هستند. جایی که برای چند ساعت قراره پالتو و کتمون رو دربیاریم. توی خونه اصلا جای چنین چیزی نیست. اثراتی که توی خونه داره چیه؟
۱-زشت کردن اتاق / هال
۲-درست کردن یک گوشه همیشه نامرتب
۳-اضافه کردن یک کار به کارهای خونه: برداشتن لباسها وقتی به یک تپه عظیم تبدیل شدند و منتقل کردنشون به جای درست
چرا این کار اضافیه؟ چون به هر حال وقتی لباس رو در آوردیم باید بگذاریمش یک جایی، وقتی این رخت آویز گوشه خونه نباشه، لباس رو می‌گذاریم سرجاش، همه جا هم تمیز و مرتب میشه. اما با وجود این رخت آویزها و گذاشتن لباس روی اون، یک مرحله جابجایی دیگه هم بیخودی اضافه میشه به کارهامون.
 
چرا باید چیزی که هم وقت بیشتری ازمون می‌گیره هم فضا رو زشت می‌کنه توی خونه داشته باشیم؟ 
32 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه گفته:

  اتفاقا ما یه دونه کنار اتاق خواب داریم که لباس های بیرون رو بهشون آویزون میکنیم .باید ببینم چطوری میتونم حذفش کنم .آخه من حساسم به اینک لباس پوشیده شده رو داخل کمد یا دراور بزارم.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   عزیزم به عنوان یک راه حل بینابینی می‌تونی از رخت آویزهایی که پشت در اتاق آویزون میشن استفاده کنی، همون کار رو می‌کنه ولی وقتی در بازه منظره اتاق به هم ریخته نیست.

   پاسخ
 2. الهام ب
  الهام ب گفته:

  آخه عارفه جان من که ساعت 6 از سر کار میام برام سخته که شلوار و مانتو و روسری و تو زمستون پالتو رو یکی یکی آویزون کنم تو کمد دوباره فردا صبح ساعت 6 برشون دارم!!! خب رو همون جا رختی هست دیگه!!! خیلی تنبلم نه؟ ولی باهات موافقم که خیلی باعث شلخته دیده شدن اتاق می شه. و یه کار اضافه هم برام درست می کنه!

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   :)) فکرش سختتر از خودشه! یه بار تایمر بذاری می‌بینی چیزی بین ۶۰ تا ۱۲۰ ثانیه بیشتر وقت نمی‌گیره. ولی اگر خیلی سختته پیشنهادم به فاطمه جان رو ببین، اون آویزها یک درجه بهترند.

   پاسخ
 3. افسانه
  افسانه گفته:

  من واقعا مینیمالم عارفه 🙂 الکی ! اصلا چیزی به نام رخت آویز به همون دلایلی که گفتی نداریم و نخواهیم داشت. زندگی رو با رویکرد مینیمالی شروع کردیم اما یواش یواش یادم رفت. بس که افامیل چیز میز برای آدم می آرن 🙁

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   آره بهت گفتم که! از همون سفر مالزی قشنگ یادمه که روحیه عمیقا مینیمالی داری، باید بیای به ما درس بدی افسانه جون. اون اشکالی که در کامنتت ذکر کرده بودی اصلاح شد 😉

   پاسخ
 4. رضوانه
  رضوانه گفته:

  منم همیشه از رخت آویز متنفر بودم! ولی مجبورم از پشت دری ها داشته باشم. چون عمرا همسرجان لباسهاسو بذاره تو کمد!
  هی دارم به نود و هشت تای بقیه فکر میکنم…

  پاسخ
 5. مانسی
  مانسی گفته:

  سلام عارفه جون. فکر کنم تا حالا نظر نذاشته بودم. اما خیلی وقته که می خونمتون. واقعا ممنون. شاید راهکارهای این سایت خیلی چهره زندگی مو عوض نکرده باشه اما ذهن منو خیلی آروم تر و مرتب تر از قبل کرده. مخصوصا بحث های مربوط به کمد لباس خیلی برام مفید بود.
  من کلا آدمی نیستم که خیلی اهل خرید باشم برای همین هم زندگی مون تقریبا جمع و جوره. اما درباره لباس یه رفتار اشتباه داشتم و اونم این بود که سعی می کردم لباس هامو از حراجی ها و ارزون قیمت بخرم. برای همین هم اغلب به قول خودتون فریب حراجی ها رو می خوردم و لباس ها بعد از چند بار پوشیدن دیگه دلخواه و مناسب نبودند. در نتیجه کلی لباس داشتم که 90% شو دوست نداشتم.
  بعد از آشنایی با مطالب شما،توی خونه تکونی امسال یه تپه ! لباس بخشیدم. برای خونه فقط 6 ست و برای بیرون 3 مانتو باقی گذاشتم. تصمیم جدی هم گرفتم که از این به بعد هر وقت لازم شد لباس یا چیز دیگه ای بخرم، خیلی شیک برم توی یه مغازه درست و حسابی و یه جنس خوب و بادوام بخرم حتی اگه قیمتش بالا باشه.چون هر جوری حساب کنیم یه جنس خوب با قیمت بالا بهتر از 5-6 تا جنس بی کیفیت با قیمت پایینه.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام مانسی جون! خوش اومدی و ممنونم که برام نظر گذاشتی!
   تصمیمت عالیه! شک نکن که به زودی تاثیر خوبش رو در پوششت و زیباتر و شیکتر بودن خواهی دید. کیفیت واقعا خیلی در کاهش کلی هزینه‌ها مهمه. امیدوارم موفق باشی و باز هم از تجربه‌هات برامون بنویسی.

   پاسخ
 6. زهرا ز
  زهرا ز گفته:

  موافقم به شدت !به همه هم می گم نخرید ولی واسه دختر کوچولوم خریدم ولی عادتش دادم زیاد چیزی سرش نزنه وقتی مهمون میاد به دردمون می خوره

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   آره اگه خلوت باشه خیلی بدظاهر نیست،‌ولی در درازمدت اگر با آویز پشت دری یا اویز داخل کمد جایگزینش کنید خیلی بهتره 😉

   پاسخ
 7. شادی
  شادی گفته:

  من هم با رخت آویز مخالفم.حتی با آویزون کردن زیاد لباس به رخت آویزای پشت در هم مشکل دارم.اصلا این جور مراکز تجمع بی حساب کتاب لباس یا وسایل دیگه هر چقدر در خونه کمتر باشه بهتره.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   ترجیح به نظر من با نصب روی دیواره ولی بستگی به دکور خونه و بقیه تجهیزات هم داره، اگر بقیه وسایل صوتی تصویری هم نیاز باشه کنار تلویزیون باشند استفاده از یک میز لازمه.

   پاسخ
 8. نرجس
  نرجس گفته:

  کاملا موافقم
  منم شوهرم چند بار گفته بخریم ولی هنوز نذاشتم این کارو بکنه به دلیل همین زشت شدن ظاهر اتاق

  پاسخ
 9. هاجر
  هاجر گفته:

  آخ گفتی……… البته یادمه منم تو وبلاگت توی نظرات به این رخت آویز ها اشاره کرده بودم. خوشحالم که یه پست رو بهش اختصاص دادی چون یادمه گفته بودی چند مدتیه که ندیدمشون و از یادم رفته بودن. خدا رو شکر که ما از این هیولاها تو خونمون نداریم، البته جرات هم نداریم به طرافیانمون توصیه کنیم که حذفش کنن.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   آره هاجر جان یادمه اتفاقا! این دفعه که اومدیم ایران اینقدر دیدم که حسابی یادم اومد :))

   پاسخ
 10. زهراسادات نوری
  زهراسادات نوری گفته:

  سلام
  من تو کمد دیواری اتاق گذاشتمش، دیده نمیشه.
  وجودش لازمه اما، برای لباسهای نیمه تمیزی که دوباره میخوای بپوشیشون. من سختمه الباس پوشیده شده رو تو کمد پیش لباسای تمیز بذارم. از طرفی هنوزم لازم نیست برن تو لباسشویی. این مکان واسط لازمه به نظرم.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام زهرا جان، خوب توی کمد دیواری اتاق که خیلی خوبه. به نظر من آویزهای داخل کمد که معمولا اگه جا باشه میشه با جاکفشی توی یک مجموعه گذاشت یک گزینه برای اون لباس‌ها هستند. راهکار شما هم برای خونه‌ای که کمد دیواری جادار داشته باشه عالیه.

   پاسخ
 11. فائزه سادات
  فائزه سادات گفته:

  سلام .شما دقیقا داریدبه رفع دغدغه های ذهنی من میپردازید. از زهرا جون ممنون که منو با شما آشنا کرد.از شما هم ممنون تر که اینقدر زیبا و کاربردی و خصوصا با حوصله مطلب مینویسید.

  پاسخ
 12. مینا
  مینا گفته:

  سلام.من مدت زیادی نیست که با سایت شما آشنا شدم و مطالب و دیدگاهتون برام خیلی جالبه.
  اما در مورد رخت آویز، نظر من اینه که نمیشه گفت همیشه زاید و بدردنخور هست.مثلا در صورت مهمان داشتن از شهرستان خیلی مورداستفاده قرار میگیره بخصوص در آپارتمانها که کمد لباسی زیادی وجود نداره.بدون رخت آویز مهمانها لباسهاشون رو کجا بذارن؟؟
  از طرفی ما وقتی از بیرون میایم داخل خونه لباسهامون دیگه تمیز نیستن، پس درست و بهثاشتی نیست لباسی رو که پوشیدیم در کنار لباسهای کاملا تمیز کمد قرار بدیم

  پاسخ
  • عارفه قدسی‌زاده
   عارفه قدسی‌زاده گفته:

   سلام مینا جان، به جمع ما خوش اومدید. درسته من هم با شما موافقم. ولی همیشه منظره رو خراب می‌کنه 😉 برای اون موارد آویز‌های پشت دری خیلی بهتر هستند اگر ممکن باشه.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *