ads
دوستان خوبم براتون نوشتم که یکی از مزایای مینیمالیسم در زندگی اینه که هزینه زندگی‌مون کم میشه و حسابمون پرپول. یکی از دلایلی که این اتفاق می‌افته اینه که با فریب تبلیغات آشنا میشیم و دیگه به سادگی گولشون رو نمی‌خوریم. برای همین نیاز کمتری به خرید پیدا می‌کنیم.
اول بگذارید نتیجه یک تحقیق خیلی جالب رو که امروز خوندم براتون تعریف کنم. این تحقیق که توی دانشگاه امروی (منبع) روی اسکن‌های مغزی انجام شده نشون میده که ماده نشاط آور دوپامین توی مغز وقتی چیز جدیدی می‌بینیم و به خریدش فکر می‌کنیم ترشح میشه. قسمت جالب اینجاست که این ترشج فقط موقع فکر کردن به خرید رخ میده و بلافاصله بعد از خرید متوقف میشه. یعنی فقط فکر خرید برای ما حس مثبت داره و از اون به بعد فرد یا به جنس خریده شده بی تفاوت میشه یا همونطوری که برای خیلی‌هامون پیش اومده کلا از خرید پشیمون میشه. این نتیجه خیلی جالب نشون میده که متاسفانه یا خوشبختانه خرید منجر به شادی ما نخواهد شد.
و اما در مورد تبلیغات، که موثرترین نوعش اینه که فرد مشهور یا فرد آشنایی رو در حال استفاده از سوژه تبلیغات ببینیم. تبلیغات با ما چه می‌کنند؟
تصور کنید با یک دستور غذایی که سالهاست توی خانواده هست و نسل اندر نسل باهاش غذایی پختید که همه می‌پسندند، یک غذای خوشمزه برای مهمونتون پختید. سر سفره بعد از خوردن اولین لقمه مهمون سرش رو میاره بالا و میگه این غذا رو باید توی رستوران فلان خورد. دیگه توی خونه درستش نکنید!
شما رو نمی‌دونم، من باشم این آخرین باریه که این مهمان محترم به خونه ما دعوت شده!
یه بار دیگه به داستان بالا فکر کنید. مگر تبلیغات کاری جز این با ما می‌کنند؟ ما مشغول زندگی هستیم و اموراتمون هم داره می‌گذره همونطوری که خودمون دوست داریم. ناگهان یک تبلیغ میاد و برای ما تعیین تکلیف می‌کنه که نه! اینجوری که درست نیست! باید اونجوری باشه که من دارم نشون میدم و برای اونجور بودن هم باید پول بدید. چرا به جای اینکه پرتشون کنیم بیرون فریبشون رو می‌خوریم و می‌دویم که مطابق دستورشون عمل کنیم؟
مثال ۱: کفش تن‌‌تاک! بدون کفش تن‌تاک راه نمی‌رفتیم؟ بدون کفش تن‌تاک نمی‌تونستیم ورزش کنیم؟ بدون کفش تن‌تاک پیاده روی ممکن نبود؟ یک تبلیغ میاد و روزی صد بار روی مغز ما رژه میره که اگر من نباشم سلامتی و ورزش امکان نداره. پاسخ درست چیه؟ خاموش کردن تلویزیون!
مثال ۲: تلویزیون صفحه تخت: فکر می‌کنیم تلویزیون قدیمی ما دیگه جواب گو نیست. نتیجه: خالی شدن حساب، خرید تلویزیون صفحه تخت.
کمی بعد: معرفی تلویزیون ال سی دی. تلویزیون صفحه تخت ما دیگه جوابگو نیست. خالی شدن حساب، خرید تلویزیون ال سی دی.
کمی بعد: معرفی تلویزیون ال‌‌ای‌دی…معرفی تلویزیون سه‌بعدی…معرفی تلویزیون هوشمند…اوضاع حساب چطوره؟ خالی..خالی…یا اگر اونقدر خالی بوده که نخریدیم، حسرت..
تا کی باید این مهمون‌های پررو که هی برای ما تعیین تکلیف می‌کنند رو راه بدیم و به خاطر خرده فرمایش‌هاشون حسابمون رو خالی کنیم یا اگر توان مالی‌اش رو نداشتیم غصه بخوریم؟ اون هم در حالی که زندگی ما اگر از اول در رو به روی این مهمونها بسته بودیم هیچ مشکلی نداشت.
دوستان خوبم وقتی احساس می‌کنید چیزی نیاز دارید خوب بهش فکر کنید. این نیاز از کجا اومده؟ آیا واقعا کمبودش در زندگی مون هست یا فقط تبلیغات و رقابت با دیگران باعث شده تصور کنیم کمبودش وجود داره؟ بدون اون چه مشکلاتی داریم؟ تا چیزی یک مشکل واقعی از زندگی شما رو برطرف نمی‌کنه، به خاطرش هزینه نکنید!
دوستتون دارم، خوش بگذره، به امید دیدار
——————————————————
من خیلی هیجان داشتم که هرچه زودتر شما هم مثل من این سایت رو ببینید و از امکاناتش لذت ببرید. برای همین بر خود کمال پرستم غلبه کردم و با اینکه هنوز آرشیو رو منتقل نکردم اومدم اینجا تا کم کم آرشیو و هیجان‌های دیگه رو هم راست و ریس کنیم. نظرتون در مورد سایت جدید چیه؟
لطفا فید این وبلاگ جدید رو به فیدخوانتون اضافه کنید! ممنونم.
http://joywithless.com/feed/

48 پاسخ
 1. آذردخت
  آذردخت گفته:

  سلام
  خونه نو مبارک.
  من یه خوبی که دارم اینه که در مقابل این نوع تبلیغات ایمنم. یعنی ناخودآگاه حس می‌کنم چیزی که اینجوری تبلیغ می‌شه یا بنجله یا اینکه به درد نمی‌خوره. خلاصه که گارد دارم در مقابل تبلیغات.

  پاسخ
 2. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام عارفه جان
  بهت تبریک میگم
  اول به خاطر نگاه زیبات به زندگی و به فکردیگران بودن,وشروع ایجاد تغییر درافکار دست وپاگیر افراد,وتلاش برای درمان بیماری مصرف زدگی وسطحی نگری
  وبعد هم برای راه اندازی این سایت دوست داشتنی
  دیروز با شما دروبلاگ آشناشدم واز مطالب استفاده کردم,وبرای دیگران هم فرستادم
  من هم از زمانی,وبعد چند اسباب کشی,به یک آگاهی رسیدم,و این اصول رو انجام میدادم،اماهمیشه مورد انتقاد اطرافیان بوده وهستم
  ,هم به جهت ساده بودن زندگی,وهم به جهت ولخرجی ودست ودلبازی زیاد,این هردو باهم!
  دلیلش اینه که وقتی هزینه های غیرضروری حذف شد,جابرای خرجهای مهمی باز میشه که از سمت تجملگراها هم,شاید لوکس به نظربیاد
  ,مثل خرید یکسری وسایل کار راه انداز وخرجهایی که باعث سریعتر انجام شدن کارها میشه,
  که البته هدف من از اونها فقط صرفه جویی درزمان وعمره,نه لوکس به نظررسیدن
  همینطور, بخشیدن غیرضروریها وعدم وابستگی حتی به اجناس کاملا نوو بلااستفاده که اکثرا هم هدیه هست, دیگران رودچار این تصور میکنه که شخص داره ولخرجی میکنه,
  از طرفی باتوجه به کم بودن وسایل وتزیینات زندگی وتعدد لباس وکفش مورد انتقادهستم به اینکه دارم بیش از حدساده وزاهدانه زندگی میکنم!
  اما من وهمسرم از شیوه زنگدیمون کاملا راضی هستیم
  به هر حال خوشحالم که چنین دیدی داره توسط شما نشرپیدا میکنه
  من این دید رو نگاه شخصی خودم میدیدم,اماالان میبینم که چقدر میشه روش کارکرد,وچقدر میتونه تو زندگیها ومیزان رضایت افراد از زندگی ومتمرکز شدن رو مسایل جدی تر موثرباشه
  واینکه اون قسمت تمرکز براهداف کم اما مهم ترینها وحذف دست وپاگیرهای غیرضروری,همینطور حذف یکسری عضویتهای مجازی وحقیقی به ظاهر مهم اما نه چندان موثر ,از اثرات نوشته های شما برمن هست
  که بابتش خیلی ممنونم و برای شمادعا میکنم . . .
  خیلی دوست دارم بحث خلوت کردن ذهن وتمرکزروی اهداف اصلی رو باراهکار روزانه واز طریق برنامه ریزی قابل اجراءو. . . بیشتر باز کنید
  امیدوارم موفق باشید

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام دوست عزیزم،
   یکی از مهمترین نتایج خوب این وبلاگ برای خود من آشنا شدن با دوستانی بوده که مدتهاست سابقه این نوع زندگی رو دارند. خود من چندماهه که شروع کردم ولی اگر سر بزنی توی کامنتها می‌بینی دوستان با تجربه مثل شما اینجا داریم که من خیلی از نظراتشون استفاده می‌کنم. از این که با شما و روش زندگی‌تون آشنا شدم هم خیلی خوشحالم!
   دقیقا متوجهم چی میگی زهرا جان. این روش زندگی به معنی بستن در حساب بانکی و خرج نکردن نیست. به معنی خرج کردن برای لذتهای واقعیه، برای چیزهایی که برای خود ما ارزش داره و برای هرکسی یگانه است، به جای خرج کردن مطابق یک سری الگوی از پیش تعیین شده مطابق میل جامعه و اطرافیان که اکثرش هم بر اساس تبلیغات شکل گرفته. و همین طور توش عدم وابستگی به مادیات که به هر حال ماندگار نیستند خیلی مهمه که خوشبختانه برای شما جا افتاده.
   به نظر من این روش برای همه شاید مناسب نباشه اما می‌تونه کیفیت زندگی و میزان رضایت خیلی از ماها از زندگی رو افزایش بده. امیدوارم از طریق این وبلاگ بتونم این راه متفاوت رو به عده بیشتری معرفی کنم.
   چشم عزیزم سعی می‌کنم در مورد خلوت کردن برنامه روزانه و ذهن هم بیشتر بنویسم. امیدوارم باز هم از نظرات خوبت ما رو بهره مند کنی. از دعاهات ممنونم!

   پاسخ
 3. نیره
  نیره گفته:

  سلام و سابت جدید مبارک
  واقعا درست میگی
  متاسفانه اکثر خریدها نیاز کاذب هستن نه واقعی
  به نظرم خیلی از ماها باید به روان شناس مراجعه کنیم و راه و روش درست زندگی کردن و لذت بردن از زندگی رو یاد بگیریم. راه های زیادی برای شاد بودن هست. خرید کردن فقط یه درمان موقته مثل مسکن خوردن که بعد از چند ساعت اثرش از بین میره و درد هنوز وجود داره.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام نیره جان، آره حق با توست. متاسفانه توی سالهای مدرسه به جای یاد دادن درست زندگی کردن مغزمون پر میشه از اطلاعات به درد نخور و توی دوران بزرگسالی تبدیل میشیم به انسانهایی سردرگم و دنباله روی جو و تبلیغات و رسانه ها…

   پاسخ
 4. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام,من دیروزبعد از خوندن مطالب از تعدادی از گروههای مجازی لغوعضویت کردم
  واهداف وبرنامه هام روهم خونه تکونی کردم,وفقط دوهدف اصلی رونگه داشتم
  الان خیلی احساس راحتی میکنم
  کاش همه امتحان کنن
  بابتش از عارفه ممنونم
  😀

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام، عالیه. این خیلی موفقیت آدم رو بالا می‌بره، بهت تبریک میگم 🙂
   منم برای به اشتراک گذاشتنش ازت ممنونم زهراجان. امیدوارم به بقیه دوستان هم انگیزه بده!

   پاسخ
 5. غزل
  غزل گفته:

  سلااااااااام عارفه جونم
  مباركا باشه خانوم!
  به به چه خونه اى! آدم كيف مى كنه ؛)
  عزيزى زيااااااااد!!

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام دوست عزیزم! ممنونم از شما دوستان خوب به خاطر همراهی‌تون! همیشه خوب و خوش باشید

   پاسخ
 6. شادی
  شادی گفته:

  سلام
  بهت تبریک میگم عارفه جان و خوشحالم از اینکه اینقدر در اشاعه ی فرهنگ ساده زیستی جدی هستی.
  حالا تلویزیون بماند که این تبلیغ های تلویزیونی طوری وانمود می کنن که انگار نمیشه بدون کاناپه تلویزیون نگاه کرد!!!
  فقط کمی عاقلانه فکر کردن می تونه تمام نقشه های این تبلیغات دروغین رو نقش برآب کنه.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام شادی‌جان، دقیقا همین‌طوره!
   من دوست دارم این فرهنگ رو گسترش بدم چون به نظرم کیفیت، شادی و رضایت از زندگی رو خیلی بالا می‌بره!

   پاسخ
 7. هورام بانو
  هورام بانو گفته:

  سلااااااااااااااااااااام عزیزم خونه نو مبااااااااااااااااااااااااااااااااااااااارک
  صمیمانه و از ته دل بهت تبریک میگم بخاطر تلاشایی که میکنی من که خودم همت نمیکنم وبلاگ بزنم و ازاعتقادات و اهداف و حتیروزمرگی هام حرف بزنم
  این که هستی ،مینویسی و میزبان این خونه ای برای ما فوق العاده است و بهترین عیدی امسال
  دیروز با مامانم درباره وبلاگ تو حرف میزدم و اینکه من چندین و چن ساله که دارم خرد خرد این روش ها رو انجام میدم اما پیدا کردن تو و راهکارهات خیلی به کارام سرعت بخشیده و حسابی خوشششششششششششنودم از آشنایی با شما دوست عزیز

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلاااام هورام بانو جان! ممنونم از تبریکت و از کامنت پرانرژی‌ات. امیدوارم به زودی فرصت پیدا کنی و وبلاگ تو رو هم ببینیم!

   پاسخ
 8. هاجر
  هاجر گفته:

  سلام
  واااااااای عارفه جون بهت تبریک میگم چه حس خوبی به آدم میده اینجا …..
  من از یه مسافرت یک هفته ای برگشتم. وقتی میرفتیم یه عالمه پاکت پر از وسایل و لباسهای بلا استفاده رو با خودم بردم به زادگاهم اصفهان تا مادرم بده به نیازمندا دیشب با یه چمدون کوچیک برگشتیم، سبکبار سبکبار
  الان هم که از دیدن اینجا کلی ذوق زده شدم.
  راستی عارفه جان من ایمیلت رو دریافت نکردم امروز سعی میکنم با شماره هایی که داده بودی تماس بگیرم.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلاااام دوست گلم، عزیزم من همون موقع برات ایمیل فرستاده بودم. حالا دوباره فورواردش کردم…امیدوارم این بار برسه!
   به به چه کار خوبی، خدا بهتون شادی و برکت بده در عوضش. ممنونم از تبریکت!

   پاسخ
 9. ساحل
  ساحل گفته:

  سلام عارفه عزیز!
  یه پیشنهاد داشتم البته جسارتا
  می شه لطفا سریعترمراحل مانده ی مهمان سرزده را بفرمایید تاعید نشده بهشون عادت کنیم ؟

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام ساحل جان، عزیزم نگران نباش تا عید جا می‌افته براتون. من می‌خوام آهسته و پیوسته بریم که تک تکش خوب عادت بشه!

   پاسخ
 10. sss
  sss گفته:

  سلام خونه جدید مبارک
  منم امسال کلی لیست نوشته بودم که بخرم واسه عید اما بعد از اینکه فک کردم دیدم واقعا بهشون نیاز ندارم
  شاید سال دیگه همین موقع به دردم بخوره
  البته نمیدونم این تصمیمم درست بوده تو کشور ایران که همه چیز هرماه گرون میشه. اگه میخریدم با پول کمتری میتونستم بخرم تا سال آینده که گرون تر میشه.

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام عزیزم، ممنونم از لطفت. عزیزم ممکنه کمی پول بیشتری بدی ولی تمام این مدت خونه‌ات جا داره و مجبور نیست کلی چیز تلنبار شده که استفاده نمیشه رو هی مرتب کنی و تمیز نگه داری. ضمنا تا سال بعد وقتی که نیاز داشته باشی حتما چیزهای جدیدتری میاد که ممکنه بهتر باشه، و نیازهات هم ممکنه فرق کنه و اصلا اون موقع ممکنه به این چیزها نیاز نداشته باشی. خلاصه در کل سودش بیشتر از ضررشه!

   پاسخ
 11. روجا
  روجا گفته:

  سلام عارفه جون، چند هفته است که داره اتفاق های خیلی خیلی خوبی برای من میوفته ویکی اش آشنایی با وبلاگ و جدیدا سایت شماست. ممنونم ازتون
  قسمت دوم مهمان سر زده را گذاشتید؟ توی پیامها انگار که گذاشتید ولی من پیداش نمی کنم، البته من خیلی از شما عقبم.
  موفق باشی قهرمان

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام روجای مهربون 🙂 خوشحالم که این وبلاگ برات یک اتفاق خوب بوده! امیدوارم برات مفید باشه. عزیزم اون تمرینات توی اینستاگرام ادامه داره. لینکش بالای صفحه هست. ممنونم از لطفت!

   پاسخ
 12. زهرا زرگر
  زهرا زرگر گفته:

  سلام عزیزم خونه ی نو مبارک ! از وقتی باشما آشنا شدم خیلی بیشتر به خریدهام دقت می کنم البته بعضی چیزهای جدید که زندگیمون رو راحت کنه خوبه ولی بعضی چیزها میشه وبال گردن! ممنون ازت به خاطر تمام چیزهای خوبی که یادمون میدی !

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام زهراجان!ممنونم از لطفت.
   خیلی خوبه که دقتت زیاد شده. ما قرار نیست زاهدانه زندگی کنیم و خرید نکنیم، دقیقا هدف همینه که اگر هزینه می‌کنیم برای چیزی باشه که راحتی ما رو افزایش میده و به ازای جا و فضایی که از خونه‌مون می‌گیره بهمون سود می‌رسونه نه اینکه همونطور که گفتی وبال گردنمون باشه..

   پاسخ
 13. عادله
  عادله گفته:

  عارفه اگه تمرین‌های مهمون سرزده رو توی سایتت هم بذاری خیلی خوب میشه٬ چون من بیشتر با موبایلم اینستاگرام رو چک میکنم و اونجا کوچیکه٬ اینا بزرگه و ارتباط بیشتری برقرار می‌کنم.
  پیدا کردن مطالب هم راحت تره نسبت به اینستا گرام
  ممنون :*

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   بهش فکر می‌کنم. البته میشه توی وب اینستاگرام هم دیدشون. احتمالا اینا رو هم پی‌دی‌اف می‌کنم بعدا.

   پاسخ
 14. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام عارفه جان
  فکرمیکنم که مشغول کارهای آخرسال هستید
  من هرروز میام وسرمیزنم ومناظر پست جدیدشمام

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام عزیزم، آره درسته! امروز آخرین روز خونه تکونی ماست چون از فردا مهمون داریم و بعدشم که عازم ایران هستیم. علاوه بر همه اینها سرماخوردگی قبلی نرفته یکی دیگه مهمون شده و خلاصه اوضاع حسابی در همه :))

   پاسخ
 15. خانم اردیبهشتی
  خانم اردیبهشتی گفته:

  سلام
  در ابتدا مبارک باشد.
  در انتها تبلیغات تو خونه ما یک صدای اضافیه! برای همین اگه تلویزیون ببینیم موقع تبلیغ می گذاریم یک کانال دیگه. کلا به یاد ندارم بر اساس این تبلیغات چیزی خریده باشم! بعضی هاشون چنان به وضوح حرف های افسانه ای می زنند که تعجب می کنم که اصلا کسی هست باورشون کنه و وقتی می بینم هست تاسف می خورم!

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام خانم اردیبهشتی عزیزم. ممنونم از لطفت و نظرت.
   خیلی خوبه که بهشون مقاومید. متاسفانه تبلیغات هی جدیدتر و حقه‌باز تر میشن و هنوز هم که هنوزه موفق میشن خیلی ها رو فریب بدهند.

   پاسخ
 16. Aynaz
  Aynaz گفته:

  سلام اميدوارم هميشه سلامت باشين من از زماني كه با شما اشنا شدم خيلي بهتر از قبلم از لحاظ نظافت خونه و خريد اضافي اينا واقعيتش من تو زندگي خ سختي ديدم اوايل زمان دختريم كه هميشه ارزوي همه چي رو دلم بود چون از خانواده خيلي فقيري بودم و خانوادم به سختي از عهده مايحتاج زندگي بر ميومدن و من حتي براي خريد و سايل مدرسه ام در تنگنا بودم و اين شكل زندگي باعث شد كه تنها هدف زندگيم ازدواج با يه ادم پولدار باشد كه به هدفم رسيدم و متاسفانه در سن بسيار كم با پسر يه خانواده خ پولدار ازدواج كردم البته اون تاسف به خاطر سن كمم برا ازدواج بود و گرنه خانواده شوهرم بيش از حد مهربون و محترمن و شوهرم عاشقانه دويم داره ولي به خاطر سن كم من وهمسرم ما در زندگيمون خ سختي كشيديم خ اختلاف داشتيم و من خيلي عذاب كشيدم افسر ده شدم و به همين خاطر به خريد روي اوردم كه خلاهامو پر كنم بي رويه خريد ميكرديم و خونمون شده بود تاناكورا و من هيچ موقع حال تميز كردن و مرتب كردن خونه رو نداشتم تا اينكه با خواندن چند كتاب روحيم از اين رو به اون رو شد اثري از افسردگي در من نموند و روز به روز شادتر شدم ورابطم با همسر و فرزندم بهبود يافت و در همين اثنا با شمام اشنا شدم و الان داره خونم برق ميوفته و هر چيزي در جاي خود قرار ميگيره و حساب بانكيمم داره پر ميشه

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام آیناز جان! ممنونم از لطفت. خوشحالم که افسردگی‌ات تموم شده و راه لذت بردن از زندگی رو پیدا کردی. خیلی از ماها برای رفع مشکلاتمون میریم سراغ خرید، خود من هم همین‌طوری بودم. اما هم خونه‌مون میشه بازار شام هم آخرش این چیزها برامون شادی نمیارند. امیدوارم توی این مسیر موفق باشی و باز هم برامون بنویسی و این بار از پولی که داری برای شادتر شدن خودت و خانواده‌ات و پربارتر شدن زندگی‌ات استفاده کنی 🙂

   پاسخ
 17. نرجس
  نرجس گفته:

  سلام عارفه جان
  ببخشید که این قدر دیر دارم میام به سایتت سر می زنم. واقعا سایت عالی ای هست و خیلی آموزنده.
  واقعا آفرین می گم بهت که چنین کار مهمی رو شروع کردی. مطمئن باش با خوندن این راهکارها خیلی ها از اشتباهاتشون دست برمی دارند و می فهمند که باید سبک زندگی شون رو یه تغییر اساسی بدن و به این سبک زندگی روی بیارن که هم خیلی درسته و هم کاملا مطابقه با اون چیزی که اسلام از ما می خواد.
  واقعا جای چنین سایت مهمی توی سایت های ایرانی خالی بود.این کار تو در واقع گفتن حقایقی هست که در بین آموزه های ما وجود داره ولی چون هیچ کس اونها رو از توی آیات قرآن و روایات برای ما ترجمه و قابل فهم نکرده ما بلد نیستیم که چه طوری پیاده شون کنیم.
  واقعا ممنونم از این این سایت خوبت
  هر موقع میام اینجا یه حس خیلی خوب بهم دست می ده!!!

  پاسخ
  • عارفه
   عارفه گفته:

   سلام عزیزم. ممنونم از لطفت و نظرات خوبت.
   موقعی که خودم با این سبک زندگی آشنا شدم خیلی تعجب کردم که به فارسی هیچی در موردش پیدا نمیشه، حتی صفحه ویکی‌پدیا‌ش هم ترجمه نشده. واقعیت اینه که توی فرهنگ ایرانی اسلامی ما خیلی بیشتر در این زمینه الگو هست تا فرهنگ غربی، با این وجود ماها اصلا باهاش آشنا نیستیم. یک برنامه در این زمینه دارم که این هفته در موردش می‌نویسم.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *