یک دوشنبه دیگه و یک پست مهمان دیگه از یکی از همراهان خیلی خوب من، ریحانه عزیز که نوشته‌های خوبش رو در وبلاگش می‌تونید بخونید، و این نوشته رو اختصاصی برای اینجا نوشته. شما هم با زیاد داشتن جینگولجات و علاقه بهشون درگیر هستید؟ 😉


 
بدلی‌جات جینگولجاتعلاقه به خریدن جینگولجات یکی از موارد مخل سبک زندگی مینیمالیستی است. خرت و پرت های تزئینی یکی از غیر ضروری ترین وسایل زندگی ماست که حقیقتا بدون آنها زنده خواهیم ماند اما همیشه مقدار زیادی از هزینه، وقت و انرژی ما را به خودشان اختصاص میدهند. در این نوشته میخواهم جینگولجات را به سه نوع بدلیجات، گل‌سر، کش و وسایل تزئینی ای مثل قاب و تابلو و مجسمه و … تقسیم بندی کنم. من روزی روزگاری یک جینگول خر حسابی بوده ام. اما کم کم این همه جینگول خریدن دلم را زد و تصمیم گرفتم کمی دور و برم را خلوت کنم. حرف هایی که میخواهم برایتان بگویم تجربه های شخصی است. من با حسم پیش رفته ام و به آنها رسیده ام.
1- نخریم!
بله جینگولجات نخریم! متاسفانه صاحب اول و آخر این دسته از خریدهایمان خودمان هستیم. این وسایل کاربردی نیست در نتیجه مانند لباس نمیشود آنها را به کس دیگری داد تا از آن استفاده کند و حتی نمیشود آنها را فروخت و از شرشان خلاص شد چون ارزش و قیمت بالایی ندارند و کسی خواهانشان نیست مگر اینکه اشیاء لوکس و آنتیکی باشند. بنابراین بهتر است از اول پا به زندگی ما نگذارند تا کار به جایی نکشد که بخواهیم با کتک کاری از خانه بیرونشان کنیم! حالا چطوری خرید نکنیم! بله درست نوشته ام! راههای خرید نکردن! این راهها شاید برای دیگر وسایل هم به درد بخورد اما من اختصاصی برای جینگولجات شرحش میدهم.

 • نبینید! هر آنچه دیده بیند دل کند یاد! بهترین راه برای نخریدن ندیدن است. مثلا من در حال حاضر دارم در اشتیاق خریدن یک ساعت مچی با بند لی و صفحه گل گلی میسوزم اما حقیقت این است که من 1، 2 ، 3 ، 4 ، 5 تا ساعت دارم! بله من 5 تا ساعت مچی دارم و از بین این 5 تا هم 4 سال است که فقط از ساعت سواچ اسکینم استفاده میکنم. تازه من از آن دست آدم هایی هستم که اگر یک چیزی دور دستم چسبیده باشد روی مخم است و ساعتم را باید بگذارم توی جامدادی یا جیب کیف. بنابراین یک ساعت گل گلی جدید تاثیر شگرفی در زندگی من نخواهد داشت و فکر میکنم شاید ته تهش یک هفته بابت داشتنش خوشحال باشم و از همین الان میدانم که باز به استفاده از ساعت سواچ اسکینم ادامه خواهم داد. اما اگر از اول چشمم به این ساعت نیفتاده بود این همه نیاز به کلنجار رفتن با دلم نداشتم. پس نبینید! مثلا برای گشت و گذار در پاساژها وقت نذارید. راهتان را صاف بگیرید و بروید. من خیلی وقت ها از تجریش که رد میشدم حتما به پاساژ قائم سر میزدم. سر زدن شامل مغازه های مجازی هم میشود، انقدر از این صفحه به آن صفحه جینگولجات در اینستاگرم چرخ نخورید. آدمی است دیگر چرا باید هی خودش را در معرض در دام افتادن قرار دهد؟
 • زمان بدهید! این روش را من و یکی از دوست های صمیمی ام وقتی دیدیم تمام پول هایمان را پای جینگولجات داده ایم، میدهیم و خواهیم داد در مورد خودمان به کار بستیم. میخواستیم ببینیم این علاقه و اشتیاق خریدن فلان چیز از روی عشق است یا شهوت! اگر از روی یک شور و هیجان آنی باشد آتشش سرد میشود و شاید حتی فردا به خودتان بگویید: این چی بود که میخواستم بخرم! این حرف را خیلی وقت ها بعد از خرید به خودمان میزنیم: این چی بود من خریدم؟! با زمان دادن میشود جلوی ضرر را گرفت. زمان بدهید و فکر کنید. خودتان را اسیر عشق هایی کز پی رنگی بود نکنید! من یک بار خریدن یک مجسمه را دو سال طول دادم. بله دو سال! الان از داشتنش خیلی خوشحالم و فکر میکنم ارزش خریدن داشت، اما خیلی وقت ها هم شده چیزی را خریده ام و بعد از یک مدت با خودم گفته ام این دیگه چیه! چقدرم زشته! خوشبختانه جینگولجات نه تنها تاریخ مصرفش نمیگذرد بلکه با گذر زمان بهتر و قشنگترش هم به بازار میاید.
 • سوال بپرسید! یکی از کارهایی که همزمان با به تعویق انداختن باید انجام بدهید سوال پرسیدن است! اول از همه اینکه پولش را دارم؟ من به شخصه کلی به جان چیزمیزهای گران دعا میکنم. چون از همان اول میدانم که نمیتوانم بخرمشان و بحث تمام میشود! دومین سوال این است: کجا بگذارمش؟ آیا من فضای خالی برای یک قاب جدید، یک گلدان جدید و یک دستبند جدید دارم؟ و سوال اساسی و مهمی که اگر جوابش منفی است نباید به مثبت بودن دو تای قبلی اعتنایی کرد این است: آیا من به این وسیله نیاز دارم؟ آیا من یک گوشواره جدید میخواهم؟ برای پاسخ دادن با خودتان مرور کنید، تمام داشته هایتان را مرور کنید! بهتان قول میدهم حتما گوشواره ای گوشه جعبه بدلیجاتتان افتاده که به جای گوشواره پشت ویترین میتوانید از ان برای ست کردن استفاده کنید! با خودتان تکرار کنید: ما بهش نیاز نداریم، ما بهش نیاز نداریم، ما بهش نیاز نداریم. برای این میگویم بگویید “ما” که آن قسمت از وجودتان که هوس خریدن کرده احساس تنهایی نکند. J
 • نگاه کنید! در این دنیا همه چیز را برای خریدن نیافریده اند. شما میتوانید نگاه کنید و لذت ببرید. همه جینگولجات مخلوق خدا هستند. من خودم ممکن است با دیدن یک انگشتر دست ساز به وجد بیایم، یا یک صنایع دستی را بپرستم اما لزومی ندارد آن را بخرم! لزومی ندارد همه چیز را متعلق به خودمان کنیم. هر سال تعداد زیادی جینگولجات بسیار زیبا تولید و ساخته میشوند که هر کدام در نوع خود بی نظیرند اما آیا میشوید همه شان را خرید؟
 • برایتان هدیه میاورند! قسمت اعظمی از هدیه ها در فرهنگ ما جینگولجات است. باید همیشه بدانید که هر سال روز تولدتان چند تا جینگول هدیه خواهید گرفت. پس پولتان را هدر ندهید.

اما اگر جینگولی پس از طی مراحل فوق توانست وارد زندگی شما شود، باید چه برخوردی با او داشته باشید؟
2- قسمت هایی را سفید بگذارید! ( وسایل تزئینی خانه)
لزوما تمام دیوارها، تمام میزها، تمام قفسه ها نباید پر باشند! من یک روزی اعتقاد داشتم حتی یک لکه سفید نباید خالی بماند. همه جا پر پر پر! و به قول مامانم اتاقم عینهو نمایشگاه و سمساری شده بود. اما اگر دقت کنید میبینید که موزه ها هم بین ویترین های خود فاصله گذاشته اند. پر بودن فضا هم چشم را خسته میکند و هم نمیگذارد زیبایی وسایل دیده شود. وقتی فضا پر است و به هر طرف که سربرمیگردانید با شیء جدیدی مواجه میشوید سرگیجه میگیرید. شاید اینطور مکان ها برای جستجو و اکتشاف مثل جنگل آمازون جذاب باشند اما به شما اطمینان میدهم که شیک نیستند! وقتی همه فضا پر است انگار روی چیزی تاکید نشده است و زیبایی هر وسیله ای به پنجاه درصد کاهش پیدا میکند. پس قسمت هایی را سفید بگذارید. مثلا مطمئن شوید میان تابلویی که به دیوار زده اید و پرده به اندازه کافی فضای خالی وجود دارد. فضاها حتما نباید با وسایل تزئینی پر شوند. مثلا ممکن است آینه دراور شما برای پر کردن یک دیوار مناسب باشد ولازم نیست عکس دو متر در سه متر عروسیتان را هم به آن دیوار بزنید! یا دیواری که پنجره دارد به وسیله پرده پر میشود. ساعت را هم به همان دیوار نزیند. تمام اینها سلیقه ایست و ممکن است کنار یک پرده به اندازه یک ساعت جای خالی وجود داشته باشد. اما حواستان به سفیدی ها باشد. قسمت هایی را سفید بگذارید تا تزئیناتتان بیشتر و زیباتر جلوه کنند. آسان ترین راهش سفیدی یک درمیان است: فضای پر، فضای خالی، فضای پر، فضای خالی. فضای خالی که بیشتر باشد شما میتوانید وقتی که برای گردگیری آنها میگذاشتید به کار لذت بخشتری برای خودتان اختصاص بدهید.
3- عوض بدل!
اگر جینگول خر اصیلی بوده اید و حالا میخواهید کمی دور و برتان را خلوت کنید پیشنهاد میکنم اگر جای نگهداریش را دارید همه جینگولجاتتان را از سر باز نکنید. وسایل تزئینی را کم کنید و اضافی را در کمد یا انبار بگذارید. میتوانید هر 6 ماه یک بار وسایلی را که چیده اید جمع کنید و وسایل جدید را از کمد دربیاورید و دوباره بچینید. اینطوری انگار یک تغییر دکوراسیون اساسی داده اید. و تا آخر عمر با همین وسایلی که دارید میتوانید شونصد مدل مختلف خانه تان را بچینید، بدون اینکه چیز جدیدی بخرید. در مورد بدلیجات هم نگه داشتنشان به تکنیک “ما نیاز نداریم” کمک میکند. ولی قول بدهید که جینگول بدلی جدیدی نخرید.
4- تغییر بدهید!
اگر انسان رستگاری بوده اید و مثل من 10 عدد گلدان سفالی ندارید هم لازم نیست برای داشتن دکوراسیون جدید خرید کنید. فقط کافیست تغییر بدهید. میتوانید جای مبل ها، جای میز ناهارخوری، تخت، دراور و… را سالی یک بار تغییر بدهید. این کار به تنوع دادن و عوض شدن حال و هوا خیلی خیلی کمک میکند. جینگول جاتتان را هم تغییر بدهید. ممکن است یک تابلو وقتی طولانی مدت در جایی بماند برای دیدتان عادی بشود اما وقتی تغییرش میدهید به حدی زیبایش دوباره جلوه میکند که انگار چیز جدیدی خریده اید. تغییراتی کوچکی در وسایلی مثل جاشمعی و مجسمه‌ها هم همین قدر میتوانند به طرز شگفت‌انگیزی به فضای اطرافتان تونع بدهند.
5- اصیل خرید کنید!
خرید چیزهای عجیب و غریب ضروری مثل لباس که پس اون فردا از مد میفتند کار عاقلانه ای نیست چه برسد به خرید جینگولجات عجیب و غریب. پس مثلا جاشمعی ای نخرید که سال بعد خجالت بکشید بگذاریدش روی سفره هفت سین، یا بدلیجاتی نخرید که آنقدر دمده بشود که نتوان از آن استفاده کرد.
6- استفاده کنید!
ما همیشه جینگولجات زیادی میخریم، جینگولجات زیادی داریم اما همیشه همان انگشتر فیروزه‌ای را که بهش عادت داشته‌ایم دست میکنیم و از همان کلیپس همیشگی استفاده میکنیم. آنقدری که کمد و سایلمان متنوع است خودمان متنوع نمیپوشیم. بیایید از وسایلمان استفاده کنیم. از کش جدیدی که خریده‌ایم مرتبا استفاده کنیم. آنقدر که دیگر شل بشود! مساله این است که ما از چیزهایی که میخریم لذت نمیبریم. خیلی هایشان نگه داشته میشوند برای آینده های نامعلومی که مشخص نیست کی از راه میرسند و یا خیلی هایشان گوشه کشوهایمان فراموش شده‌اند و در حال خاک خوردند. بهتر است شروع کنیم، استفاده متناوب از وسیله‌ها، مصرف کردنشان تا جایی که دیگر قابل استفاده نباشند بیشتر به ما حس داشتن و لذت میدهد.
 

18 پاسخ
 1. نیره
  نیره گفته:

  مشکل من از شما بسی ریشه دارتر و البته راحت تره
  من عاشق عتیقه و ظروف نقره و چیزهای این شکلی هستم
  در نتیجه فقط نگاه میکنم و رد میشم و میرم پی کارم.

  پاسخ
 2. Atefe Mahmoodi
  Atefe Mahmoodi گفته:

  مرسی از جمع بندی خوب دوستمون 🙂
  موقع خرید /خرید هر چیزی/ به این فکر کنید که با چنتا از این پولا می تونید یه سفر برید و این خیلی انگیزه ست.

  پاسخ
 3. sahar
  sahar گفته:

  سایلام چند روزی هست از طریق گوگل با وبلاگ شما اشنا شدم در حال جمع و جور کردن خودم افکارم و وسایلم هستم البته قبلا از طریق سایت های خارجی گرفتن ایده از انها به خودم انرژی میدادم همچین سایتی که منحصرا برای یک ایرانی باشه جاش خالی بود منظورم از نظر فرهنگی چون ردهم برهمی وسایل ملیت های مختلف با هم فرق میکنه به نظر من وسایل و لوازم انبار کردن ها و ذخیره سازی ما خیلی شدید به نظر من خونه هاشون خیلی خالی و مال ما پر تر و همینطور تمیز کردنش سخت تر
  تمام سایتتون رو خوندم حیف دیر اشنا شدم و از نوشته های وبلگتون جا موندم
  سوالهای زیادی دارم دلم میخواست کسی بود تا بتونم در مورد این مسایل بتونم ازشون کمک فکری بگیرم
  من خونه بسیار بزرگی دارم که بیشتر شبیه گالری تا خونه کلافم ازش با داشتن ۳تا انباری توش جای سوزن انداختن نیست
  شروع کردم به بیرون ریختن و….. باهاتون همراه هستم:-*

  پاسخ
  • عارفه قدسی‌زاده
   عارفه قدسی‌زاده گفته:

   سلام سحر جان، به جمع ما خوش آمدی. درسته از یک جنبه‌هایی ما خونه‌هامون پرتره، البته من اینجا هم خونه در حال انفجار دیدم
   خوب پس شما خیلی جا داری برای مینیمال کردن..این مسیر خیلی لذت بخشه! امیدوارم بهتون خوش بگذره 😉

   پاسخ
 4. شادی
  شادی گفته:

  سلام عارفه جووون،دلم برای تو و اینجا تنگ شده بود…
  مینامالیسم هم فراره؛هر چند وقت باید اصولشو به خودم یادآوری کنم. با این پستت دوباره خیلی از قرارایی که با خودم گذاشته بودم یادآوری شد.
  پست طولانی و خوبی بود هرچند من اهل بدلیجات نیستم.
  با پر نکردن همه جای خونه موافقم خیلی در هماهنگ کردن و درخشیدن خونه اثر داره.

  پاسخ
  • عارفه قدسی‌زاده
   عارفه قدسی‌زاده گفته:

   سلام شادی گلم..من هم هر از گاهی یاد دوستانی که مدتیه ازشون بی‌خبرم می افتم و دلم تنگ میشه. امیدوارم همیشه خوب و خوش باشید 🙂

   پاسخ
 5. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام.ممنون از مطالب خوبتان.راستی چطور میشه به تمام پست هاتون دسترسی پیدا کرد.مثل تمیز کردن سینک و…

  پاسخ
  • عارفه قدسی‌زاده
   عارفه قدسی‌زاده گفته:

   سلام زهرا جان، متاسفانه بیشتر آرشیوم که توی بلاگفا بود فعلا در دسترس نیست. امیدوارم تا یکی دو ماه دیگه بتونم باز اپلودشون کنم.

   پاسخ
 6. تهرانی پور
  تهرانی پور گفته:

  سلام عارفه جان
  من تازه باسایت وانجمنتون اشنا شدم
  معمولا جایی نظر نمیدم ولی اینجا لازم دونستم از شما تشکر کنم
  از همه پستاتون لذذت بردم،شاد شدم وانگیزه گرفتم
  وچقدر با حرفای این پست موافقم (وپست خانه تهرانی)وتجربه شون کردم والبته بخاطر چنین تجربه ها وچنین دیدگاه هایی همیشه بین اطرافیان تهرانی غریب هستم ومتهم به بی سلیقگی وحتی درک نکردن زیبایی !!!
  مثلا من ویترین جهیزیه م رو بعداز دو سه سال زندگی کردن باهاش، ازخونه بیرون کردم، چون دانشجوبودم واز پس گردگیریش بر نمیومدم واین تعجب خیلیها رو برانگیخت : خونه بدون ویترین مگه مییشه؟!!
  بااینکه عاشق درس ومطالعه ام ولی حتی با نگهداری کتاب اضافه در حال خاک خوردن هم مخالفم برعکس همسرم
  ببخشید طولانی شد
  غرض ابراز شادی بود وتشکر فراوان بخاطر انگیزه ای که مدتهابود بهش احتیاج داشتم واز این سایت ودوستان انجمن فلای لیدی دریافت کردم
  سعادتمند باشید
  فاطمه

  پاسخ
  • عارفه قدسی‌زاده
   عارفه قدسی‌زاده گفته:

   سلام عزیزم، خوشحالم که به اینجا سر زدی و برامون نوشتی. توی این جمع افراد زیادی پیدا می‌کنی که هم‌سلیقه شما هستند 🙂 ما فکر می‌کنیم ویترین کلا اضافیه!
   امیدوارم باز هم از تجربه‌هات برامون بنویسی.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *