توی این یک سال و یک ماه، شاید بیشترین سوالاتی که من دریافت کردم در مورد مدیریت خونه و کارهای خونه هست.  بیشتر هم سوال از طرف خانمی هست که دوست داره اتاق و کمد و انباری و هرجا که وسایل همسرش هست رو مرتب کنه در حالی که همسرش موافق نیست:))

کم کم داریم به سال نو نزدیک میشیم. اینها پیشنهادات من برای یک مدیریت موثر و پربازده خونه هست که همه اعضای خونه ازش راضی باشند! حالا که آخر هفته است شاید فرصت خوبی باشه تا با خانواده در موردش صحبت کنید و برای سال جدید یک سیستم جدید اجرا کنید. اگر خونه رو مثل یک اداره تصور کنیم و بخشهای مختلف کارها رو در نظر بگیریم، تقسیم عادلانه مسوولیتها برامون آسونتر میشه. همینطور پیدا کردن مشکلات و اینکه توی کدوم قسمت مدیریت خونه نیاز به دقت بیشتر داریم آسونتر میشه.

فرمان اول:

هنگام مطالعه این لیست یک قلم و کاغد داشته باشید تا برنامه ریزی را همین الان شروع کنید.

فرمان دوم:

مسوول /مسوولهای هر کدام از وظایف خونه باید معلوم باشد. نه وظایف ریز مثل برداشتن اسباب بازی از روی زمین! بلکه مجموعه وظایف. مجموعه وظایف به نظر من پنح مورد زیر هستند:

۱-کسب درآمد

۲-مدیریت هزینه

۳-مدیریت امور داخلی (نظم و تمیزی خونه و مدیریت آشپزخونه)

۴-مدیریت امور بیرونی (خرید و دور ریختن/بازیافت، مدیریت خدمات مورد نیاز خونه (خشکشویی، خیاطی، تعمیرات و …)

۵-مدیریت روابط اجتماعی و تفریحات: گردش رفتن، مهمونی رفتن یا گرفتن، رابطه با دوستان و فامیل و ..

فرمان سوم:

مسوولیتها باید بر اساس علاقه و توانایی، و عادلانه بین همه افراد بزرگسال خانواده تقسیم شوند. برای هر دسته می توان یک یا بیشتر از یک مسوول داشت.

فرمان چهارم:

وظیفه مسوول هر بخش نظارت بر اجرای همه کارهای مربوط به آن قسمت است. ممکن است در هر قسمت کارها را تقسیم کرد ولی در نهایت مسوول باید چک کند که همه چیز انجام شده و در صورت لزوم کمبودها را برطرف کند.

فرمان پنجم:

هر فرد خانواده حریم خصوصی دارد. مرزها باید مشخص باشد. کمدها و فضاهای خصوصی و عمومی باید برای همه واضح باشند. همه در برابر فضاهای عمومی مسوول هستند اما فضای خصوصی هرکس به خود او مربوط است و بقیه حق مرتب کردن، دست زدن و جابجا کردن چیزی در آن حریم ندارند. اظهار نظر در مورد فضای خصوصی دیگران هم فقط وقتی مجاز است که نظر شما را بپرسند! فضای خصوصی جایی است که می توان در آن را بست. جایی که در معرض دید همه است را نمی توان خصوصی تلقی کرد.

 


مثال: یک زوج جوان که هر دو شاغل هستند، می تونند مسوولیت همه بخشها رو دو نفری داشته باشند و با هم به چرخوندن امور نظارت کنند.

در یک خانواده که دو فرزند زیر چهار سال دارند و مادر خانواده نگهداری از بچه ها را به عهده دارد، مدیریت امور داخلی خانه را او به عهده می گیرد و مسوول بقیه قسمتها پدر است.

در یک خانواده که فرزندان بزرگسال دارند آنها هم می توانند مسوولیت یک یا چند بخش را به عهده بگیرند.

 

شما چه پیشنهادی برای عادلانه تر و کارآمدتر شدن مدیریت خانواده ها دارید؟

 

برای به اشتراک گذاشتن این راهنما با دوستانتون، می تونید نسخه پی دی اف رو از اینجا دانلود کنید:

خانه یا اداره؟ مدیریت وظایف در خانه