دلم برای اینجا تنگ شده بود! ولی مرخصی تابستونه هم واقعا لازم بود. حال و احوال شما دوستان خوبم توی ماه‌های گرم سال چطوره؟

برم سر اون شغلی که جاش توی ایران خالیه!

یک صنعت نسبتا تازه تاسیس توی انگلیس و خیلی کشور‌های دیگه وجود داره به نام declutterers and organisers, ترجمه‌اش سخته چون معادل خوب فارسی نداریم ولی تقریبا میشه نظم دادن و خلوت سازی. سابقه‌شون فکر نمی
کنم زیاد باشه، مثلا توی انگلیس انجمن صنفی‌شون ده سال پیش تشکیل شده ولی خیلی زیاد هستند هم به صورت فردی هم سازمان و اگر جستجو کنید مثلا توی لندن کلی از این شرکت‌ها وجود داره. (مثال یک و مثال دو)
ما توی ایران خدمات تمیز کردن خونه به معنی شستن و برق‌ انداختن داریم، ولی این کلا با اون فرق می‌کنه و کسی که میاد نمیاد برای شما فرش و دیوار بشوره یا حموم تمیز کنه.
کار این گروه با طراحان داخلی و دکوراتور‌ها هم فرق داره. طراح داخلی فضای داخلی خونه و چیدمان مبلمان رو برای شما طراحی می‌کنه و میره. نظم ‌دهنده‌ها کارشون این نیست. بیشتر از اینکه با چیدمان مبل و طراحی کمد و میز و ..کار داشته باشند، با اینکه توی کمد‌ها و کشو‌ها و انباری‌ها چی هست و چطوری چیده شده کار دارند.
نظم دهنده‌ها معمولا با ترکیبی از سابقه تجربی و آموزش این شغل رو انتخاب می‌کنند. دوره‌های آموزشی آنلاین و کتاب‌های زیادی در این زمینه نوشته شده. این افراد کارشون اینه که بیان به شما کمک کنند وسایل ولباس‌ها و کتاب‌ها  و …رو مطابق اصولی منظم و مرتب کنید که هم دسترسی بهشون و هم مرتب نگه داشتنشون راحت باشه. معمولا توی این پروسه نیاز به خلوت کردن خیلی چیز‌های اضافی هم هست برای همین نامش خلوت‌سازی هم توش داره اگرچه کار اصلی این نیست. نظم‌دهنده‌ها علاوه بر اینکه همه چیز رو مرتب می‌کنند اصول رو هم برای فضای خودتون به شما یاد می‌دهند تا بتونید همون‌طوری مرتب نگهش دارید.

همونطور که هرکدوم از ما اگر برس دست بگیریم می‌تونیم دیوار خونه رو رنگ کنیم ولی از نقاش استفاده می‌کنیم، یا اگر ساعت‌ها وقت بگذاریم می تونیم خونه رو برق بندازیم اما از کارگر ماهری که این کار براش خیلی آسونه استفاده می‌کنیم، خیلی به خودمون کمک می‌کنیم و کارمون هم راحت‌تر میشه اگر یک نظم‌دهنده حرفه‌ای بیاد و وسایل رو مرتب کنه. خیلی از کسب و کار‌های کوچک هم از خدمات این افراد برای مرتب نگه داشتن پرونده‌ها و دفتر کار و …استفاده می‌کنند.
خلاصه همه این‌ها رو نوشتم که بگم توی این سفر تهران که من سه روزی مشغول نظم دادن به انباری مامان این‌ها بودم، هی آه کشیدم که کاش چنین خدمتی برای همه ایرانی‌ها هم فراهم بود. وقتی هر دو نفر شاغل هستند یا وسایل خیلی زیاده، واقعا وجود چنین سرویسی خیلی کمک می‌کنه. اگر بین خواننده‌های اینجا کسی در این زمینه وارد هست و تجربه و مطالعه داره، امیدوارم آستین‌هاش رو بالا بزنه و این کسب و کار رو راه بندازه!